Sviatkov v Anglicku veľa nemáme a sa ich vždy snažím využiť na cestovanie. Tentokrát som zostala v Anglicku a išla na výlet do Devonu. Clovelly je malebná rybárska dedina na pobreží a je známa strmými uličkami. Bolo to úplne úchvatné miesto, ktoré ma zaujalo svojou históriou a krásou.
Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.
Clovelly je to pomerne malá dedinka. Podľa posledného odhadu z roku 2021 mala Clovelly približne 400 obyvateľov. No v posledných rokoch sa počet obyvateľov zmenšil, pretože mnohí ľudia sa presťahovali do väčších miest.
Ako sa dostať do Clovelly
Dedina sa nachádza v anglickom grófstve Devon, na pobreží Lamanšského mora a je vzdialená asi 20 kilometrov západne od mesta Bideford. Ideálne je cestovať autom, ktoré je možné zaparkovať na priestrannom parkovisku pred vstupom do dedinky.
Rozhodne to nie je na jednodňový výlet z Londýna, nakoľko cesta trvá okolo 4 hodín. Môže to byť oveľa viac, ak je veľká premávka a upchaté cesty. Vlakom je to ešte horšie. Do najbližšej vlakovej stanice v Plymouth to trvá 4 hodiny vlakom. Žiaľ, z Plymouthu nie je priame spojenie do Bidefordu alebo Clovelly.
Vstup do dedinky
Clovelly je jedinečná dedina. Autá so do dediny nedostanú, lebo je položená na strmom kopci. Vstup do dediny je spoplatnený a vstupenky sa musia zakúpiť na vstupnej bráne. Clovelly otvorená pre verejnosť počas celého roka, okrem niektorých sviatkov a období, keď sa konajú súkromné podujatia. V letných mesiacoch sa obvykle otvára okolo 9:00 hod. a zatvára okolo 17:00 hod. V zime sú otváracie hodiny skrátené.
Po zakúpení vstupenky majú návštevníci možnosť navštíviť obchod so suvenírmi alebo reštauráciu. V rámci vstupného je aj informačné video o histórii dediny, ktoré sa premieta na dolnom poschodí. Mnoho návštevníkov to buď ignoruje, alebo si nevšimne miesto, kde sa film premieta. Ja si myslím, že je to výborné video, ktoré ukáže históriu za 10-15 minút.
História
Clovelly je jednou z najstarších dedín v grófstve Devon, ktorej pôvod sa datuje až do 9. storočia. V tom čase bola známa ako “Clofellea”, čo znamená “skalnatý prístav”. Dedina sa postupne rozvíjala ako rybársky prístav, kde sa lovil tuniak, makrela a homár.
V priebehu 19. storočia sa Clovelly stala dôležitým prístavom pre obchod a námornú dopravu. V tom čase bolo v Clovelly mnoho lodí a lodných prevádzok, ktoré prevážali tovary a obchodovali so susednými oblasťami. Okrem toho Clovelly sa v tomto období stala centrom pre lov sleďov, ktoré boli následne prevážané do celej Európy. Pre obyvateľov bol rybolov odjakživa hlavným zdrojom obživy a príjmov.
Dôvody, prečo navštíviť Clovelly
Jedinečná architektúra
Dedina Clovelly je jedinečným miestom, ktoré má zachovanú históriu a krásu. Prechádzka cez kamenné ulice a múry z viktoriánskej éry ma preniesla späť v čase. Väčšina domov je postavená z kamenných múrov, ktoré pravidelne maľujú na bielo. To dáva dedine veľmi rustikálny a prírodný vzhľad. Zaujímavosťou je, ako domy postavili na tomto strmom kopci.
Tieto chodníky môžu byť počas dažďa veľmi šmykľavé. Ako som sa prechádzala uličkami, zopárkrát sa mi stalo, že som sa pošmykla. Odporúčam pohodlnú obuv, vhodnú na šmykľavý terén.
V jednom z malebných domčekov sa nachádza múzeum Fisherman cottage (Rybárska chatka). Je to poschodový domček, kde je možnosť vidieť ako ľudia kedysi žili a bývali. Vnútro domu mi pripominalo domy v Podolínci, maličké izbietky, kde sa musela zmestiť celá niekoľko generačná rodina.
Nádherný prístav
Clovelly má jeden z najkrajších prístavov v Anglicku. Prístav je úzky, tak sa zdá, že sa postupne dostáva do mora. Žiaľ, ja som prišla počas odlivu, preto so nemohla sledovať rybárov ako pracujú.
Čerstvé ryby a morské plody
V dedine sú tri reštaurácie, ktoré ponúkajú čerstvé ryby a morské plody, ktoré ráno rybári ulovili. Počas prechádzky som aj
vyhladla. Pri návšteve prístavu som videla klietky, do ktorých chytajú homárov a tešila som sa, že si ho v reštaurácii objednám. Zostala som sklamaná. V každej reštaurácii už bol vypredaný. Tak som si dala čerstvé krevety a voľbu som neoľutovala.
Unikátna preprava tovaru
Ako som už spomínala, autá do dediny ísť nemôžu, preto dedinčania museli prísť na spôsob ako prepravovať tovar do dediny. Na prepravu používajú drevené sane, na ktoré naukladajú rôzny tovar, či už drevo, uhlie, alebo aj bežné potraviny. Tieto sane možno vidieť na fotkách na začiatku tohto článku a väčšinou ich majú opreté o plot.
Kedy sa používali aj zvieratá, no tie sú dnes skôr atrakciou pre deti.
Ja som si výlet do Clovelly veľmi užila, aj keď sa mi to počasie snažilo prekaziť. Ako to už v Anglicku na jar býva, občas vykuklo slniečko, občas zapršalo. Dúfam, že v tomto článku je dostatok dôvodov na pridanie tejto krásnej dediny do zoznam miest, ktoré treba navštíviť.