10 dôvodov, prečo navštíviť Reykjavík na Islande

Island je pomerne malý ostrov, známy častou sopečnou činnosťou. Mnoho ľudí navštívi túto krajinu kvôli polárnej žiare alebo veľrybám. Mojim cieľom bola tiež polárna žiara. Reykjavík toho návštevníkom ponúka oveľa viac. Čítaj ďalej, a dozvieš sa, čo všetko v Reyjkavíku vidieť a zažiť.

Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.

Reykjavik Island

Island je pomerne veľký ostrov s rozlohou 103000 km². Prekvapujúce je, že na tomto ostrove žije len 357 tisíc ľudí, čo je oveľa menej ako obyvateľov Bratislavy. V samotnom hlavnom meste žije vyše 135 000 obyvateľov. 

V januári a decembri je denné svetlo len okolo 4 hodín. Slnko vychádza okolo jedenástej hodiny ráno a zapadá okolo pól štvrtej. Bol to zaujímavý zážitok. Keď som sa ráno zobudila, bola tma, ale na uliciach bolo rušno.

Počas môjho výletu som využívala dátový internet od Airalo. Viac o Airalo eSIM si môžeš prečítať v tomto článku.

Poďme sa pozrieť, čo v hlavnom meste Islandu, Reykjavíku, robiť.

Lagúny a kúpaliská

Priamo v meste je jedna zo známych islandských lagún – Sky Lagoon. Je ľahko dostupná autom, ktoré sa dá zaparkovať pred vstupom na veľkom parkovisku. Okrem toho každých 30 minút chodí autobus z autobusovej stanice. Lístok si treba kúpiť buď online na internet alebo na autobusovej stanici.

Sky Lagoon
Sky Lagoon
Sky Lagoon
Sauna v Sky Lagoon

Modrú lagúnu (Blue Lagoon) asi netreba ani predstavovať. Je to najpopulárnejšia lagúna medzi turistami a najčastejšie sa objavuje na sociálnych sieťach. Kvôli nedávnej erupcii sopky pri Grindavíku je zatvorená. 

Secret Lagoon
Secret Lagoon

Okrem týchto dvoch známych lagún je po celom ostrove mnoho ďalších. Ideálne je mať auto a odviezť sa k ním vlastným tempom. Návšteva niektorých lagún je súčasťou celodenných výletov. Ja som takto navštívila Secret Lagoon po ceste Zlatý okruh (Golden Circle).

Secret Lagoon
Secret Lagoon okolie a termálny prameň

V samotnom hlavnom meste Reykjavíku je aj mnoho verejných kúpalísk. Tie sa tešia veľkej obľube medzi domácimi a patrí to medzi ich týždenný rituál. Raz do roka, počas festivalu svetiel, majú všetky kúpaliská v meste vstup zadarmo.

Zimný festival svetiel (Winter Festival of Lights)

Každoročne, začiatkom februára sa v Reykjavíku koná Zimný festival svetiel (Winter Festival of Lights). Pozostáva z troch podujatí – Noc múzeí, Noc v bazénoch a Svetelné umenie (Light Art). Festival je oslavou dlhšieho svetla počas dní. 

Zimný festival svetiel
Zimný festival svetiel

Počas troch dní je na programe viac ako 150 rôznych podujatí. Všetky podujatia a vstupy do múzeí a termálnych bazénov v meste sú bezplatné. Nechýba ani krásna svetelná inštalácia na rôznych budovách.

Zimný festival svetiel
Zimný festival svetiel

Hallgrímskirkja (Hallgrímurov kostol) 

Hallgrímskirkja je luteránsky farský kostol. S výškou 74,5 metra patrí medzi najvyššie stavieb na ostrove. Kostol je jednou z najznámejších pamiatok mesta a je viditeľný skoro z celého mesta. Stavba kostola začala v roku 1945 a trvala 41 rokov. Kostol mal byť pôvodne nižší, ale vodcovia Islandskej cirkvi chceli veľkú vežu, ktorá by zatienila Landakotskirkja (Landakotský kostol), patriaci katolíckej cirkvi.

Hallgrímskirkja
Hallgrímskirkja cez deň

Návštevníci sa môžu vyviezť výťahom na vyhliadkovú plošinu na veži. Pred kostolom stojí socha bádateľa Leifa Eriksona. Bol to dar od Spojených štátov na počesť festivalu Althing Millennial v roku 1930, ktorý si pripomínal 1000. výročie zvolania islandského parlamentu v Þingvellir v roku 930.

Hallgrímskirkja
Hallgrímskirkja večer

Socha Sólfar (Sun Voyager)

Sólfar, socha od Jóna Gunnara Árnasona, je umiestnená pri ceste Sæbraut pozdĺž pobrežia Reykjavíku. Socha je umeleckým zobrazením lode snov, óda na slnko. Je to populárna turistická atrakcia s nádherným výhľadom na okolité kopce. 

Hoci Sólfar vyzerá ako vikingská loď, v skutočnosti ňou nie je. Odporúčam ju navštíviť pri západe slnka. 

Socha Sólfar (Sun Voyager)
Socha Sólfar (Sun Voyager)

Múzea 

Čo robiť v Reykjavíku počas upršaného dňa? To isté, čo aj v iných mestách – skryť sa pred dažďom v múzeách. V ponuke ich je hneď niekoľko a niektoré sú špecifické pre Island. Vstup nie je zdarma, preto si pozri vstupné na stránkach múzea. Prvé z nich je múzeum polárnej žiary – Aurora Reykjavik Northern Light Center (stránka). 

Ak chceš vedieť viac o histórii, odporúčam navštíviť The Saga Museum (stránka). Súčasťou vstupenky je aj audio sprievodca v rôznych jazykoch (angličtina, islandčina, francúžtina, nemčina, ruština, španielčina a švédčina).

Námorníctvo a lov veľrýb nepochybne patria k histórii a súčasnosti Islandu. Ak chceš vedieť viac o ich histórii, rozhodne navštív Námorné múzeum (Reykjavík Maritime Museum – Sjóminjasafnið, stránka) a múzeum veľrýb (Whales of Iceland, stránka)

The Phallological Museum
Islandské falologické múzeum

Islandské falologické múzeum (The Phallological Museum, stránka) v Reykjavíku je populárnou turistickou atrakciou s tisícami návštevníkov ročne. Múzeum založil v roku 1997 bývalý učiteľ Sigurður Hjartarson. Odvtedy sa jeho zbierka rozrástla na vyše 200 výstavných kusov.

Jedlo

Keďže Island je ostrov obklopený oceánom, určite nikoho neprekvapí, že ryby a morské plody sú súčasťou islandskej kuchyne. Pochúťkou sú rôzne druhy sušených rýb (Harðfiskur), fermentovaný žralok (Hákarl). Medzi tradičné jedlá patrí aj ovčia hlava. Nenašla som odvahu, takže netuším ako toto jedlo chutí.

Puffin
Jedlo z puffina

Medzi kontroverzné jedlá patria puffin a veľryba. Puffin, po česky papuchalk (nenašla som slovenský názov. Ak niekto viete, dajte do komentárov), je taká malá farebná kačica. Vyskúšala som údené prsia. Naša pečená kačica alebo hus chutí oveľa lepšie.

Puffin
Puffin (zdroj: pixabay)

Lov veľrýb je regulovaný a v súčasnosti sa lovia iba dva druhy veľrýb – vráskavec myšok (fin whale) a vráskavec minke (minke whale). Mnohé reštaurácie lákajú turistov na veľrybí steak alebo sushi. 

veľryba a losos
Sashimi z veľryby a lososa

Ďalším lákadlom pre turistov je polievka z homára. Podľa recenzií na internete je najlepšia v maličkom bistre v prístave. Chutila výborne.

Polievka z homára
Polievka z homára

Starý pristav (Gamla höfnin)

Starý prístav je historickým jadrom Reykjavíku a dôležitým miestom pre islandský rybársky priemysel. V posledných desaťročiach sa prístavná oblasť zmenila, keďže turizmus a pozorovanie veľrýb postupne nahradili rybárske lode. Mnohé obchody, kaviarne a múzeá sú v modernej prístavnej oblasť. 

Pôvodná pobrežná čiara sa nachádza približne tam, kde dnes stojí ulica Hafnarstræti. Prírodný prístav bol jedným z dôvodov, prečo sa prvý osadník Islandu, Ingólfur Arnarson, rozhodol osídliť Reykjavík.

Starý pristav (Gamla höfnin)
Starý pristav (mapa)
Starý pristav (Gamla höfnin)
Starý pristav (Gamla höfnin)

Pozorovanie veľrýb 

Pozorovanie veľrýb priťahuje ročne na Island obrovské množstvo turistov. Počas celého roka je možné sledovať niekoľko rôznych druhov týchto najväčších cicavcov na Zemi v ich prirodzenom prostredí. Hlavná sezóna začína v apríli a trvá do začiatku októbra.

Výlety sa dajú objednať cez internet alebo priamo v Reykjavíku. V Starom prístave je hneď niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú rôzne celodenné alebo krátke výlety.

Polárna žiara (aurora borealis)

Mojim hlavným dôvodom výletu na Island bola práve polárna žiara. Na internete som sa dočítala, že najlepšie obdobie je od konca jesene alebo v zime. Preto som si svoju cestu naplánovala na koniec januára a začiatok februára.

Je niekoľko možností, ako tento nádherný prírodný úkaz vidieť. Mnohé islandské spoločnosti organizujú autobusové výlety alebo výlety loďou. Ja som sa rozhodla pre loď. V prípade nepriaznivého počasia spoločnosti výlety zrušia a vrátia peniaze.

Výlet loďou
Výlet loďou

Ja som žiaľ polárnu žiaru nevidela. Po mrznutí na studenom vzduchu to po troch hodinách náš kapitán vzdal a vrátili sme sa nazad do prístavu.

Polárna žiara
Polárna žiara (zdroj: pixabay)

Zlatý okruh

Zlatý okruh (anglicky Golden Circle) je oblasť Islandu, známa svojou nádhernou prírodou a mnohými gejzírmi. Ideálne je požičať si auto a prejsť si túto oblasť vlastným tempom. Pre tých, ktorí si netrúfajú šoférovať, mnohé spoločnosti organizujú celodenné autobusové výlety.

Zlatý okruh
Zlatý okruh – kráter Kerid

Ja som na jeden z týchto výletov išla a mala som možnosť vidieť oblasť Geysir s gejzírmi, vodopád Gullfoss, najnavštevovanejší gejzír Strokkur, kráter Kerid a nádhernú islandskú prírodu. 

oblasť Geysir

Na záver

Či už je to dobrodružstvo (pozorovanie veľrýb, Zlatý okruh alebo polárna žiara) alebo relax v termálnych kúpeľoch, Island vie očariť každého návštevníka. Osobne som navštívila Island iba v zime, ale verím, že môže byť nádherný aj počas iných mesiacov. 

Keďže sa mi nepodarilo vidieť polárnu žiaru, určite sa tam plánujem vrátiť.  

Aké sú tvoje zážitky z Islandu? Podeľ sa s nami v komentároch.


Najnovšie články

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vorlíkov Newsletter

Prihlás sa k odberu pravideľného newslettra.