Singapur je ako svet v malom – od futuristických mrakodrapov, cez pokojné záhrady, až po pestré kultúrne štvrte. Prvýkrát som ho navštívila v roku 2013. Tento rok som mala možnosť tento malý štát plný života, histórie a zážitkov znova. Čítaj ďalej, a dozvieš sa 13 dôvodov, prečo navštíviť Singapur.
Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.
- Marina Bay – srdce Singapuru
- Esplanade – Theatres on the Bay: Kultúrna ikona Singapuru
- Socha Merliona – symbol mesta
- Gardens by the Bay
- Hawker Centres – raj pre milovníkov jedla
- Changi letisko a Jewel
- Chinatown – spojenie histórie s gastronómiou
- Kampong Glam – malajská kultúra a hipsterský raj
- Little India – kúsok Indie v Singapure
- Orchard Road – nákupné srdce Singapuru
- Clarke Quay – centrum nočného života
- Raffles Hotel a Singapore Sling – koloniálna elegancia
- Na záver
Tento moderný mestský štát spája luxus a technológiu s tradíciami a exotickou prírodou. Keď som sa vybrala objavovať jeho krásy, zistila som, že je to miesto, kde si každý nájde to svoje – od mrakodrapov, ktoré šplhajú až k oblakom, po pokojné záhrady a chutné pouličné jedlá.
Ako som sa prechádzala moderným Singapurom, bolo ťažké si predstaviť, že kedysi to bola malá rybárska dedina s názvom Temasek, čo znamená „Mesto mora“. Podľa legendy, meno Singapur vzniklo v 13. storočí, keď princ Srivijaya údajne uvidel leva na ostrove. Táto udalosť dala mestu názov „Levie mesto“. Historici predpokladajú, že šlo skôr o tigra a nie leva.
Singapur prešiel dramatickým vývojom po roku 1819, keď tu britský kolonizátor Stamford Raffles založil obchodný prístav. Počas druhej svetovej vojny mesto trpelo pod japonskou okupáciou, ale po získaní nezávislosti v roku 1965 sa začala jeho zlatá éra. Zmenil sa na jednu z najbohatších a najprogresívnejších krajín sveta, ktorá dnes láka turistov z celého sveta svojou rozmanitosťou.
Marina Bay – srdce Singapuru
Prechádzka okolo Marina Bay je povinnou jazdou pre každého, kto navštívi Singapur. Táto ikonická zátoka je obklopená známymi stavbami ako ArtScience Museum či Marina Bay Sands Hotel a nákupné centrum s luxusnými značkami.
Každý večer o 20:00, 21:00 sa koná vodná show Spectra priamo na vode medzi predajňami Apple a Luis Vitton. V piatok a v sobotu je extra show o 22:00. Ja som stala pri zábradlí, aby som mala dobrý výhľad. Počas show na mňa striekala voda zo zátoky, ktorá smrdela rybacinou. Na jednej strane ma to osviežilo, ale na druhej strane som voňala ako vianočný kapor.
Esplanade – Theatres on the Bay: Kultúrna ikona Singapuru
Esplanade, známa aj ako Theatres on the Bay, je jedným z najvýznamnejších kultúrnych a umeleckých centier v Singapure. Nachádza sa na brehu Marina Bay a má unikátnu architektúru, ktorá okamžite upúta pozornosť. Budova je prezývaná aj „durian“ kvôli svojmu tvaru a vonkajšej konštrukcii, ktorá pripomína šupku tohto exotického ovocia, typického pre juhovýchodnú Áziu.
Esplanade je multifunkčné kultúrne centrum, v ktorom sa konajú koncerty, opera, balet, muzikály a dramatické predstavenia. Okrem toho sa tu nachádza knižnica, galéria a obchody.
Socha Merliona – symbol mesta
Bez videnia sochy Merliona by návšteva Singapuru nebola kompletná. Socha mýtického tvora s telom ryby a hlavou leva symbolizuje námorné korene Singapuru. Toto miesto je ako stvorené na ikonické fotografie, najmä s panorámou Marina Bay v pozadí.
Často je toto miesto plné turistov. Ja som mala šťastie a navštívila toto miesto, keď tam bolo len pár turistov. Podarilo sa mi spraviť pár záberov bez ľudí. Chvíľu som si tam postála a sledovala ľudí, ako pózujú na fotky. Niektoré pózy boli zaujímavejšie ako samotná socha Merliona.
Gardens by the Bay
Gardens by the Bay je ďalšou známou atrakciou Singapuru. Tento futuristický park sa rozprestiera na ploche viac ako 100 hektárov pri Marina Bay a je miestom, kde sa stretávajú botanické zázraky, inovatívny dizajn a udržateľnosť. Má tri hlavné časti – Supertrees, Cloud Forest a Flower Dome.
Najikonickejšou časťou Gardens by the Bay sú Supertrees – vertikálne záhrady s výškou 25 až 50 metrov. Tieto masívne štruktúry nie sú len estetické, ale plnia aj ekologické funkcie. Zhromažďujú dažďovú vodu, produkujú energiu prostredníctvom solárnych panelov a ochladzujú okolie.
Cloud Forest je obrovský skleník, ktorý simuluje prostredie tropických hôr. Hneď pri vstupe nás privítal 35 metrov vysoký vnútorný vodopád. Výťahom sme sa vyviezli na jeho vrch, a odtiaľ sme išli rôznymi chodníkmi, ktoré nás previedli cez rôzne úrovne hory, a kde sme videli vzácne rastliny, orchidey a paprade.
Flower Dome je ďalší obrovský skleník, ktorý je najväčší svojho druhu na svete (podľa Guinnessovej knihy rekordov). Ponúka kolekciu rastlín z rôznych častí sveta – od stredomorských záhrad po púštne krajiny. Jeho súčasťou sú sezónne výstavy, ktoré menia atmosféru a farby počas celého roka. V čase mojej návštevy to bola austrálska jeseň na farme. Najviac ma upútali kengury vyrobené zo sušených kvetín.
Každý večer sa Supertrees rozžiaria v rámci svetelnej a hudobnej show, ktorá je jedným z najkrajších zážitkov v Singapure. Predstavenie začína o 19:45 a 20:45 a trvá 15 minút. Odporúčam prísť asi 20-30 minút pred prestavením a chytiť si dobré miesto pod korunami stromov.
Vstupenky: Vstup do vonkajších záhrad je zdarma, no na návštevu skleníkov a Skyway je potrebné zakúpiť lístky.
Hawker Centres – raj pre milovníkov jedla
Hawker centrá ponúkajú široký výber jedál, ktoré odrážajú multikultúrny charakter Singapuru – čínske, malajské, indické a peranakanské chute a sú neodmysliteľnou súčasťou singapurského života a kultúry. Tieto špeciálne trhoviská s jedlom majú dlhú históriu, ktorá siaha do 50. a 60. rokov 20. storočia. V tom čase bolo Singapur ešte mladým mestským štátom a ulice boli plné drobných predajcov jedla – tzv. „hawkerov“. Títo pouliční predajcovia pripravovali jedlo na miestach, kde sa zhromažďovali robotníci, cestujúci a miestni obyvatelia. Hoci boli jedlá chutné a cenovo dostupné, hygienické podmienky neboli vždy ideálne.
V 70. rokoch singapurská vláda začala proces regulácie a presunula hawkerov do špeciálne vybudovaných centier, aby zlepšila hygienu a zabezpečila lepšie pracovné podmienky. Výsledkom boli hawker centrá. Táto zmena nielenže zachovala tradíciu pouličného jedla, ale vytvorila aj unikátny kulinársky zážitok, ktorý je dnes zapísaný na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Medzi najlepšie Hawker Centres v Singapure patria: Maxwell Food Centre, Lau Pa Sat, Old Airport Road Food Centre, Tiong Bahru Market.
Changi letisko a Jewel
Changi nie je len letisko, ale destinácia, kde Singapurčania trávia voľný čas. Najväčšou atrakciou je Jewel – krytý komplex s najvyšším krytým vodopádom na svete. Podľa mojej kamarátky Denise, ľudia sem chodia relaxovať počas víkendov a dokážu tu stráviť celý deň.
Skvelý pohľad je z navyššieho poschodia, kde sa nachádza aj most. Je však za poplatok. Medzi Terminálom 1 a 4 premáva vláčik, Skytrain, ktorý ide vedľa vodopádu.
Chinatown – spojenie histórie s gastronómiou
Táto historická štvrť je plná energie a kultúry. Naša cesta začala pri najstaršom čínskom chráme v Singapure, Tian Hock Keng Temple.
Ako sme išli z Tian Hock Keng Temple k Buddha Tooth Relic Temple, počula som hudbu, ktorá je typická pre leví tanec (Lion Dance). Ide o tradičný čínsky tanec, pri ktorom umelci v kostýme leva predvádzajú dynamické pohyby za sprievodu bicích, gongov a činelov. Tento tanec je hlboko zakorenený v čínskej kultúre a spája sa s oslavami, festivalmi a slávnostnými príležitosťami, najmä počas čínskeho Nového roka. Tentokrát sa predvádzal pred novou reštauráciou, aby majiteľom priniesol úspech, štastie a prosperitu.
Najvýraznejšou dominantou Chinatownu je Buddha Tooth Relic Temple, ktorý ukrýva údajný Budhov zub. Chrám je ohromujúci svojou architektúrou aj atmosférou pokoja.
Chinatown ponúka aj gastronomické poklady – Maxwell Food Centre je známe svojimi hawker stánkami, kde si môžete dať legendárny Hainanese chicken rice alebo tradičné dim sum. Kedysi tu začínal Hawker Chan, ktorý v minulosti získal Michelinovsku hviezdu. Okrem jedla sa tu dajú nakúpiť suveníry, čajové sety či bylinky v tradičných lekárňach.
Kampong Glam – malajská kultúra a hipsterský raj
Dominantou štvrte Kampong Glam je mešita Sultan Mosque s obrovskou zlatou kupolou, ktorá je viditeľná už z diaľky. Okolo mešity sa rozprestierajú úzke uličky plné farebných obchodov, reštaurácií a kaviarní.
Najvýraznejšou dominantou Chinatownu je Buddha Tooth Relic Temple, ktorý ukrýva údajný Budhov zub. Chrám je ohromujúci svojou architektúrou aj atmosférou pokoja.
Haji Lane, jedna z najznámejších ulíc, je rajom pre hipsterov – sú tu štýlové butiky, street art a útulné miesta na oddych.
Little India – kúsok Indie v Singapure
Z tejto štvrte som mala zmiešané pocity. Na jednej strane je táto štvrť je plná farebných fasád, na druhej strane je tu večne neporiadok. Síce nie až taký hrozný ako v Indii, alle v porovnaní so zvyškom čistého Singapuru je to kontrast. My sme ju navštívili po oslavách sviatku svetla, Deepawali.
Najväčšou dominantou je chrám Sri Veeramakaliamman, venovaný bohyni Kali. Rozhodne stojí za navštívenie. Pred vstudom do chrámu sa treba vyzuť.
Orchard Road – nákupné srdce Singapuru
Orchard Road nemôže na zozname chýbať. Táto dlhá a rušná ulica je plná luxusných značiek, veľkých obchodných centier a štýlových kaviarní. V novembri bola už všade vianočná výzdoba a mnohí domáci a aj turisti neodolali, a fotili sa pred okázalou výzdobou mnohých luxusných značiek.
Prechádzka touto ulicou bola skvelým zážitkom. Začali sme od obchodného domu ION, kde mal Dior umiestnenú obrovskú dekoráciu. Odtiaľ sme prešli cez park Istana až ku Národnému múzeu. Všade bolo počuť vianočné pesničky, vidieť vianočnú výzdobu a mnohí ľudia už mali aj vianočnú náladu. Už len sneh chýbal.
Clarke Quay – centrum nočného života
Nočný život mesta sa koncentruje práve tu. Reštaurácie, bary a plavby po rieke Singapore vytvárajú dokonalú atmosféru na večerný relax.
Clarke Quay je známe svojimi medzinárodnými aj miestnymi kuchyňami, takže si tu každý nájde niečo podľa svojej chuti. Pre tých, ktorí majú radi nočný život, je tu množstvo klubov alebo barov, kde hrá živá hudba.
Zabudni na drahý roaming, vyskúšaj eSIM od E-TravelSIM
Raffles Hotel a Singapore Sling – koloniálna elegancia
Raffles Hotel je ikonou Singapuru a symbolom jeho koloniálnej histórie. Tento luxusný hotel je známy svojou architektúrou, ktorá kombinuje viktoriánsky štýl s tropickými prvkami. Veľmi som chcela navštíviť slávny Long Bar, kde vznikol legendárny miešaný nápoj Singapore Sling. V cene nápoja je aj vrecko arašidou. Mňa práve zaujala tradícia s arašidami, kde šupky sa hádžu na zem.
Na záver
Singapur toho ponúka určite viac, než som spomenula v tomto príspevku. Netreba sa báť alebo odradiť počasím. Rozhodne odporúčam skontrolovať predpoveď počasia a nosiť dáždnik.
Singapur je miesto, ktoré ma očarilo svojou rozmanitosťou. Od moderných mrakodrapov po historické štvrte, od luxusných a veľkých obchodov po skromné pouličné jedlo. Každé štvrť tohto mestského štátu má svoju jedinečnú atmosféru.
Aké sú tvoje skúsenosti zo Singapuru? Podeľ sa s nami v komentároch.
Najnovšie články potulkami svetom
- 13 nezabudnuteľných miest, ktoré vidieť v Singapure
- 15 dôvodov, prečo navštíviť Káhiru v Egypte
- Skryté krásy starobylých chrámov v Jogjakarte, Indonézii
- 15 miest, ktoré treba navštíviť v Sofii, Bulharsku
- 10 miest, ktoré treba navštíviť v Abú Dhabí, Emirátoch
- 10 dôvodov, prečo navštíviť Bolognu v Taliansku