Ako si vybrať mobilný internet na dovolenku

Každý, kto sa chystá na dovolenku alebo pracovnú cestu do zahraničia rozmýšľa, ako sa vyhnúť drahému roamingu. Na trhu je obrovské množstvo produktov, či už pre klasickú plastovú SIM kartu alebo virtuálnu eSIM. Mnohí cestujúci nevedia, ako si správne vybrať. Preto som pripravila tento článok, kde popíšem, ako sa rozhodujem pri výbere ja.

Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.

Ako si vybrať správny produkt

Vždy si pred cestou alebo dovolenkou položím nasledovných päť otázok:

  • Aké služby budem potrebovať v zahraničí?
  • Podporuje môj telefón eSIM technológiu?
  • Koľko krajín plánujem navštíviť?
  • Poskytuje moje ubytovanie wifi?
  • Akú mám bežnú dennú spotrebu dát?

Služby

Medzi klasické telefónne služby patrí:

  • volanie a prijímanie hovorov
  • posielanie a prijímanie SMS správ
  • Internet (dátové služby)

V súčasnej dobe málokto posiela SMS správy. Väčšina z nás používa rôzne aplikácie (Whatsapp, Viber, Signal, Telegram, Threema, atď.) na komunikáciu s rodinou a známymi. V mnohých krajinách sú prichádzajúce SMS správy zadarmo. Avšak radšej si to over u svojho mobilného operátora, pretože v niektorých krajinách je to stále spoplatnené.

Klasické telefónne hovory už nie sú také populárne ako kedysi. Ľudia sa naučili používať rôzne aplikácie rovnako, ako v prípade posielania správ.

Naopak, čoraz viac sme závislí od internetu (dátových služieb). Všetky hore spomenuté aplikácie potrebujú pripojenie do internetu. 

eSIM technológia

eSIM je technológia, ktorá začala byť populárna v posledných pár rokoch. Viac o nej je v tomto článku. Prípadne sa prihlás k odberu noviniek “Vorlíkovho Newslettra” a automaticky získaš “Sprievodcu eSIM”. 

S rastúcou popularitou tejto technológie je na trhu čoraz viac telefónov a mobilných zariadení, ktoré eSIM podporujú. Pri kúpe mobilného zariadenia sa treba informovať u predajcu, či toto zariadenie podporuje eSIM. 

Krajiny

Prečo je táto otázka dôležitá? Pretože treba nájsť riešenie pre každú z krajín. Čím viac krajín plánuješ navštíviť, tým viac produktov budeš mať na výber. 

Wifi

Wifi je naozaj všade, či už sú to reštaurácie, hotely, alebo doprava. Zisti, či ubytovanie má wifi (pravdepodobne áno). Verejné wifi sú fajn, ale sú aj bezpečné? Dôveruješ im? 

Spotreba dát

Každý z nás používa sociálne média, posiela emaily, pozerá videá alebo hrá hry. Niektoré aplikácie spotrebujú veľké množstvo dát (sociálne média a videá). Premysli si, ako plánuješ používať telefón počas dovolenky. Podľa toho sa rozhodni pre množstvo dát, ktoré budeš potrebovať.

Podpora eSIM

Môj telefón nepodporuje eSIM

V tomto prípade budeš potrebovať klasickú plastovú SIM kartu. Ako prvé by som sa pozrela na ponuky miestnych mobilných operátorov a porovnala ju s ponukou agregátorov. Agretátor je spoločnosť, ktorá spolupracuje v viacerými mobilnými operátormi a predáva ich služby.

Nájdi si na internete, akí mobilní operátori sú v danej krajine. Toto môže byť trochu komplikované, pretože nie všetci majú stránku v anglickom jazyku. 

Podobne ako slovenskí operátori, aj operátori v zahraničí ponúkajú dva typy produktov – paušály a predplatené karty. Paušály sú minimálne na jeden rok. Pre krátkodobé pobyty sa viac oplatia predplatené karty, kde nepotrebuješ podpisovať zmluvu.

Pozri si ponuku predplatených kariet (po anglicky “pre-paid” alebo “pay as you go”) všetkých mobilných operátorov a porovnaj si ich ceny. 

Príklad: Plánujem dvojtýždňovú dovolenku v Amerike a plánujem navštíviť viacero miest v krajine.

V Amerike sú štyria mobilní operátori: AT&T, Dish Network, T-Mobile a Verizon. 

AT&T prepaid
AT&T prepaid produkty
Verizon prepaid balíky
Verizon prepaid produkty
T-Mobile prepaid produkty
T-Mobile prepaid produkty

Ako z tohto príkladu vidíš, AT&T, T-Mobile a Verizon ponúkajú predplatené balíky, ale všetky sú na mesiac. V mojom prípade tam plánujem zostať iba dva týždne.

OneSimCard (viac v tomto článku) alebo SimCorner sú spoločnosti (agregátori), ktorí ponúkajú telekomunikačné služby v Amerike. 

OneSimCard prepaid produkty
OneSimCard prepaid produkty
SimCorner prepaid produkty
SimCorner prepaid produkty

V tomto prípade by som sa rozhodla buď pre SimCorner, ktorý ponúka služby amerických operátorov lacnejšie ako samotní operátori, alebo OneSimCard.

Môj telefón podporuje eSIM

Skvelé, v tomto prípade odporúčam kúpiť eSIM. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, kde telefón nepodporoval eSIM, skontroluj ponuku miestnych mobilných operátorov. A následne ju porovnaj s ponukou od agregátorov ako sú Airalo, eTravelSIM, Holafly, Keepgo, Nomad, OneSimCard či SimCorner.


Zabudni na drahý roaming, vyskúšaj eSIM od E-TravelSIM


Výber telekomunikačných služieb

Chcem hovory, SMS a dáta

V prípade, že tvoj telefón nepodporuje eSIM technológiu, postupuj podľa “Môj telefón nepodporuje eSIM”. 

Ak tvoj telefón podporuje eSIM technológiu, máš nasledovné možnosti:

  • Ponuku mobilných operátorov v danej krajine
  • Airalo, zatiaľ iba Global eSIM produkty
  • eTravelSIM, iba niektoré produkty
  • Holafly, zatiaľ iba pre Európu
  • OneSimCard
  • SimCorner

Chcem SMS a dáta

V prípade, že tvoj telefón nepodporuje eSIM technológiu, postupuj podľa “Môj telefón nepodporuje eSIM”. 

Ak tvoj telefón podporuje eSIM technológiu, máš nasledovné možnosti:

  • Ponuku mobilných operátorov v danej krajine
  • Airalo, zatiaľ iba Global eSIM produkty
  • Holafly, zatiaľ iba pre Európu
  • Nomad, zatiaľ iba pre Kanadu, Spojené štáty americké a Veľkú Britániu
  • OneSimCard
  • SimCorner

Chcem iba dáta

V prípade, že tvoj telefón nepodporuje eSIM technológiu, postupuj podľa “Môj telefón nepodporuje eSIM”. 

Ak tvoj telefón podporuje eSIM technológiu, máš nasledovné možnosti:

Navštívené krajiny

Plánujem zostať v jednej krajine

V prípade návštevy jednej krajiny je rozhodovanie pomerne jednoduché. Pozri sa na ponúkané produkty od miestnych mobilných operátorov a porovnaj ich s produktami od iných spoločností (zoznam nájdeš v časti “Výber telekomunikačných služieb).

Plánujem navštíviť viacero krajín

Pri návšteve viacerých krajín môže byť situácia trochu komplikovanejšia. Vysvetlime si to na príklade. 

Príklad 1

Plánujem dovolenku na ostrove Borneo, počas ktorej by som chcela navštíviť Malajziu, Indonéziu a Brunei. Môj telefón nepodporuje technológiu eSIM.

Ako prvé si pozriem produkty od malajzijských, indonézskych a bruneiských mobilných operátorov. Malajzia má 13 operátorov! Našťastie, Indonézia má len štyroch a Brunei troch. 

Celcom (Malajzia)
Celcom (Malajzia)
Digi (Malajzia)
Digi (Malajzia)
Telkomsel(Indonézia) 
Telkomsel (Indonézia) 
Indosat Ooredoo Hutchison (Indonézia) 
Indosat Ooredoo Hutchison (Indonézia) 
DST (Brunei)
DST (Brunei)

Podobne postupuj aj pre OneSimCard, SimCorner alebo iné spoločnosti. Porovnaj si ceny, ponúkané služby a množstvo dát. 

Príklad 2

Plánujem dovolenku na ostrove Borneo, počas ktorej by som chcela navštíviť Malajziu, Indonéziu a Brunei. V Indonézii plánujem byť 10 dní, Malajzii 8 dní a v Brunei iba 3 dni. Môj telefón podporuje technológiu eSIM.

Pre zjednodušenie sa v tomto prípade pozriem len na produkty od spoločnosti Airalo. V prípade Indonézie a Malajzie sú v ponuke lokálne (Local), regionálne (Regional) a aj globálne (Global) produkty. Pre Brunei sú to len lokálne (Local) a globálne (Global) produkty. 

Brunei, lokálne dátové balíky
Brunei, lokálny dátový balík: 1GB = $9
Indonézia, lokálne dátové balíky
Indonézia, lokálne dátové balíky: 2GB = $8; 3GB = $11
Malajzia, lokálne dátové balíky
Malajzia, lokálne dátové balíky: 2GB = $8; 3GB = $10.50
Asialink (Malajzia+Indonézia)
Asialink (Malajzia+Indonézia): 3GB = $13, 5GB = $20
Globálny Airalo produkt
Globálny produkt:5GB = $50

Ak sa rozhodnem pre 3 rôzne lokálne produkty, bude ma to stáť $25 (1GB Brunei, 2GB Indonézia, 2GB Malajzia) alebo $30.50 (1GB Brunei, 3GB Indonézia, 3GB Malajzia).

Ak skombinujem Asialink pre Indonéziu a Malajziu a lokálny produkt pre Brunei, budem platiť $22 (1GB Brunei, 3GB Asialink) alebo $29 (1GB Brunei, 5GB Asialink). Výhodou je, že dáta z produktu Asialink môžem použiť ľubovoľne v oboch krajinách.

Tretia možnosť je globálny balík za $35.

V tomto prípade by som sa rozhodla pre druhú kombináciu. Nielenže vychádza najlacnejšie, ale umožňuje mi použiť dáta podľa mojich potrieb. 

Rovnakým spôsobom by som porovnala aj produkty od iných spoločností (Holafly, Keepgo, Nomad, OneSimCard, SimCorner). 

Na záver

Porovnávanie produktov je pomerne zdĺhavý proces. Jedným z možných riešení je nájsť si obľúbenú spoločnosť a kupovať produkty len od nej. Ja osobne rada skúšam nové spoločnosti a produkty.

Aký je tvoj postup pri výbere? Podeľ sa s nami v komentároch.


Iné eSIM produkty

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zaujíma ťa technológia eSIM?​

Získaj "Sprievodcu eSIM", kde nájdeš všetky dôležité informácie.

Stačí sa len prihlásiť k odoberu noviniek.