Hoi An: vietnamské Benátky plné lampiónov a turistov

Hoi An, mesto zapísané na zozname UNESCO, sľubuje romantiku starých čias, vôňu ázijskej kuchyne a tisíce lampiónov, ktoré večer rozžiaria rieku Thu Bon. Znie to magicky? Aj je. Ale má to svoje ale. Poď so mnou na krátku návštevu do jedného z najnavštevovanejších miest Vietnamu. Stretáva sa tu tradícia s turizmom, a autenticita s komerciou.

Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.

Aké iné miesta navštíviť vo Vietname? Nechaj sa inšpirovať týmto článkom o Hočiminovom Meste, ktorý ti prezradí 13 nezabudnuteľných miest, ktoré vidieť v tomto meste. A kým si v tomto meste, určite vyskúšaj aspoň jedno z týchto 13 tradičných jedál. V tomto článku o Da Nang zistíš, prečo by tam rozhodne treba ísť. Všetky články z Vietnamu, či už užitočné rady alebo čo vidieť, sú na tejto stránke.

Ak hľadáš tipy, ako ušetriť na roamingu, určite si prečítaj moje recenzie eSIM kariet od Airalo (recenzia eSIM) a Nomad (recenzia Vietnam eSIM, recenzia Global eSIM).

Hoi An

Stručne z histórie Hoi An

Mestečko Hoi An bolo od 15. do 19. storočia významným obchodným prístavom juhovýchodnej Ázie. Obchodovalo sa tu s Japonskom, Čínou, Holandskom aj Indiou, a práve vďaka tejto medzinárodnej výmene tu vznikla unikátna kultúrna a architektonická zmes, ktorú dnes obdivujú turisti z celého sveta. Mesto bolo dôležitým bodom na hodvábnej ceste po mori.

Jeho význam začal upadať, keď sa rieka zanášala nánosmi bahna a sedimentov a obchod sa presunul do iných častí Vietnamu, najmä do Da Nangu. Práve vďaka tejto stagnácii sa Hoi An zachovalo bez výrazných zásahov modernizácie. Až turizmus v posledných desaťročiach mu opäť vdýchol život.


Zabudni na drahý roaming, vyskúšaj eSIM od Esimatic


Prvý dojem: krása s daňou popularity

Po ubytovaní sa v hoteli voco Ma Belle Da Nang (recenziu nájdete tu) sme sa vydali na výlet do Hoi An. Toto malebné mestečko sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach všetkých zoznamov „must-see“ miest vo Vietname. A niet sa čomu čudovať.

Večerný Hoi An
Večerný Hoi An

Cesta z hotela trvala približne 50 minút a stála nás 320 000 VND (asi 11 eur). Taxikár nás vysadil pri kruhovom objazde tesne pred vstupom do historickej, respektíve turistickej, časti mesta. Hneď po príchode nás prekvapil poplatok za vstup do centra: 120 000 VND (približne 4 eurá) na osobu. Zaujímavé je, že o tomto poplatku sa v žiadnom z článkov, ktoré som pred cestou čítala, ani len nezmienili.

Poplatok za vstup
Poplatok za vstup

Mesto je nádherné, no zároveň je zrejmé, že ho pozná celý svet. Turistov je tu naozaj neúrekom! 

Večer v Hoi An
Večer v Hoi An
Večer v Hoi An
Večer v Hoi An

Napriek tomu má Hoi An svoje čaro a silu. Starobylé uličky sú plné farebných lampiónov, vôní miestnych jedál a obchodíkov s remeselnými výrobkami od vejárikov, hodvábnych a kašmírových šatiek až po kožené kabelky či klasické suveníry.

Uličky v Hoi An
Uličky v Hoi An
Uličky v Hoi An
Uličky v Hoi An

Určite nesmiem vynechať ani útulné kaviarničky, kde si môžeš vychutnať výbornú kávu za rozumnú cenu. Mnohé z nich predávajú aj vlastné kávové zrná alebo aj mletú kávu, ktorú si môžeš vziať so sebou domov. Neodolala som a navštívila som hneď niekoľko z nich. Každá mala inú kávu, ktorú si sami pražia. Domov som si odniesla zásoby kávy na niekoľko mesiacov.

Večera v Nostalife

Keďže sme nemali obed, rozhodli sme sa pre skoršiu večeru v reštaurácii Nostalife, ktorá mala vynikajúce hodnotenia. V takýchto turistických lokalitách má človek často obavy, že hodnotenia nezodpovedajú skutočnosti, no tentoraz sme sa obávali zbytočne.

Ide sa večerať!
Rolky
Predjedlo (Cha Gio Tom)
hoianské kura s ryžou (Com Ga)
Hoianské kura s ryžou (Com Ga)
Dezert
Dezert

Objednali sme si čerstvé ovocné šťavy z marakuje a manga, ktoré nás príjemne osviežili. Ako predjedlo sme si dali jarné rolky plnené krevetami (Cha Gio Tom). Z hlavných jedál sme si vybrali krevetovú polievku (Pho Tom) a tradičné hoianské kura s ryžou (Com Ga). Jedlo bolo skutočne výborné. Na záver sme dostali dezert – tri druhy čerstvého ovocia.

Večer sme sa plné zážitkov a s mobilmi zaplnenými fotkami vracali späť do hotela.


Zabudni na drahý roaming, vyskúšaj eSIM od E-TravelSIM


Čo vidieť v Hoi An:

Historické centrum Hoi An (Old Town)

Srdce mesta a dôvod, prečo sem väčšina ľudí vôbec príde. Úzke uličky s koloniálnou architektúrou, žltými fasádami a lampiónmi visiacimi nad hlavou. Miesto, kde sa miešajú čínske, japonské a francúzske vplyvy. Prechádzka tu je ako krok späť v čase. Modernú dobu pripomína množstvo turistov držiacich najmodernejšie selfie tyče.

Historické centrum Hoi An
Obchodíky
Historické centrum Hoi An
Pouličné jedlo

Japonský krytý most (Chùa Cầu)

Jedna z najikonickejších pamiatok mesta. Tento drevený most postavený japonskou komunitou v 16. storočí spája dve časti mesta a slúžil aj ako chrám. Dnes je obľúbeným miestom na fotenie a symbolom Hoi An. V noci, keď sa rozsvieti, má naozaj čarovnú atmosféru.

Japonský krytý most (Chùa Cầu)
Japonský krytý most (Chùa Cầu)

Hoi An trh

Trh priamo v centre mesta ponúka všetko od čerstvého ovocia, cez vietnamské špeciality, až po suveníry a oblečenie. Je to hlučné a chaotické miesto, skvelé na ochutnávku miestnych jedál a možno aj nejaké výhodné nákupy. Netreba sa báť a treba zjednávať.

Hoi An trh
Hoi An trh
Hoi An trh
Hoi An trh

Plavba po rieke Thu Bon

Večerná plavba malou loďkou medzi lampiónmi, ktoré plávajú po vode, patrí medzi top zážitky v Hoi An. Miestni lodníci sú všade a s radosťou povozia platiacich turistov po rieke. Mnohé miestne ženy predávajú papierové lampióniky, ktoré si môžeš zapáliť a nechať plávať po rieke.

Loďky čakajú na turistov
Loďky čakajú na turistov
Plavba po rieke Thu Bon
Plavba po rieke Thu Bon

Áno, je to gýčové. Ale je to súčasťou zážitku. Nie, my sme si ich nekúpili a nezapálili.

Dielne na výrobu hodvábu a lampiónov

V Hoi An sú viaceré dielne, kde si turisti môžu vlastnoručne vyrobiť hodvábny lampión, alebo sa dozvedieť o výrobe hodvábu. Je to zaujímavý pohľad do tradičných vietnamských remesiel.

Miestna kuchyňa: povinná zastávka pre gurmánov

Medzi mieste špeciality patria:

  • Cao lau – cestoviny len z vody z miestnej studne, s bravčovým mäsom a bylinkami
  • Báhn Bông Hong Trang – jemné ryžové taštičky s mäsovou plnkou
  • Bún thit nuóng – ryžové rezance s grilovaným mäsom
  • Com Ga – kuracie mäso s ryžou. Nebolo to zlé. Nemala som pocit, že by to bolo niečo super špeciálne. 
  • Pho Tom – krevetová polievka. Mne veľmi chutila.
Krevetová polievka (Pho Tom)
Krevetová polievka (Pho Tom)

Na ako dlho sa oplatí ísť?

Hoi An sa dá navštíviť ako jednodňový výlet . Ideálne je prísť poobede, potúlať sa uličkami, dať si večeru, zažiť atmosféru mesta po zotmení a večer sa vrátiť späť. Práve po západe slnka, keď sa rozsvietia tisíce lampiónov, má mesto svoje neopakovateľné čaro. My sme tu strávili niekoľko hodín a úplne nám to stačilo.

Ak máš viac času, oplatí sa tu stráviť aj noc či dve. Môžeš si navštíviť rôzne dielne na výrobu lampiónov, oddýchnuť si na pláži An Bang, alebo si vychutnať pomalé ráno s vietnamskou kávou v jednej z kaviarní, keď sú ulice ešte pokojné.


Prihlás sa k odberu Vorlíkovho newslettera!


Záver: Oplatí sa ísť do Hoi An?

Hoi An patrí medzi najkrajšie a najfotogenickejšie mestá vo Vietname, no nie je to žiadna „skrytá perla“. Turizmus tu hrá prvé husle a autentickosť miestami ustupuje komercii. Napriek tomu má Hoi An niečo, čo si zamiluješ: jedinečnú atmosféru, krásnu architektúru, skvelé jedlo a čarovné večery plné svetiel a lampiónov.

Ak ti neprekážajú preplnené ulice, Hoi An ťa určite očarí. Stačí sem prísť s otvorenou mysľou, s prázdnym žalúdkom a dobrou dávkou trpezlivosti. Hoi An nie je miesto, kde nájdeš pokoj. Je to miesto, kde chceš zažiť krásu, kultúru a vietnamskú pohostinnosť naplno. No vždy je to v spoločnosti mnohých ďalších zvedavých cestovateľov.

Aké sú tvoje skúsenosti z Hoi An? Podeľ sa s nami v komentároch.


Najnovšie články potulkami svetom

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *