Petra, Jordánsko – Tajomné mesto skryté v skale

Petra v Jordánsku je jedným z najfascinujúcejších a najmenej preskúmaných archeologických miest na svete. Skryté v skalách a obklopené rozmanitou prírodou, táto starobylá civilizácia bývala dôležitým obchodným centrom v období staroveku. Dnes je Petra v Jordánsku populárnym cieľom turistov z celého sveta. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z kľúčových pamiatok v Petre.

Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.

História mesta v skalách

Petra, tajomné mesto skryté v skale, sa nachádza v údolí obklopenom útesmi a je jednou z najkrajších a najznámejších archeologických lokalít na svete. Ako jeden z hlavných príkladov arabskej architektúry, Petra odráža historické a kultúrne dedičstvo Nabatejcov, arabského kmeňa, ktorý túto oblasť obýval v období 4. storočia pred naším letopočtom.

Nabatejci boli známi svojimi obchodnými schopnosťami a boli významnou súčasťou kultúrneho a obchodného života na Strednom východe. Petra sa stala centrom Nabatejského kráľovstva a dôležitým obchodným mestom na karavánových cestách medzi Stredomorím a Áziou. V 1. storočí nášho letopočtu dosiahla Petra svoj vrchol, kedy sa začalo stavať množstvo veľkolepých budov a chrámov, ako napríklad Khazneh (Tesná brána) a Ad-Deir (Kláštor).

Rímska ríša ovládla Petru v 2. storočí a stala sa súčasťou provincie Arabia Petraea. V 4. storočí Petra stratila na význame a bolo tu postupne menej obyvateľov. Počas obdobia islamskej expanzie v 7. storočí Petru obyvatelia úplne opustili a zostala neobývaná viac ako 1000 rokov.

Petra bola znovu objavená v roku 1812 švajčiarskym objaviteľom Johannom Burckhardtom a stala sa populárnou turistickou destináciou. Mnohé krajiny preukázali záujem o záchranu tohto miesta a jeho ochranu, a preto ju v roku 1985 zapísali do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Múzeum Petra

Múzeum Petra sa nachádza na pravej strane vstupu do archeologického parku a ponúka návštevníkom pohľad na minulosť Petry. Obsahuje množstvo výstav a artefaktov, ktoré dokumentujú históriu Petry a kultúru Nabatejcov, ktorí založili toto mesto. Návštevníci si môžu prezrieť zbrane, keramiku, mince, náhrdelníky a iné predmety. Múzeum Petra je ideálnym miestom pre návštevníkov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o histórii a kultúre Petry a Nabatejcov.

Mňa najviac zaujalo, aký význam pre obyvateľov Petry mala voda a ako vymysleli vodovod a kanalizáciu. Obyvatelia mesta zachytávali dažďovú vodu na strechách domov a následne ju uskladnili v cisternách neďaleko mesta. Tieto cisterny boli napojené na zásobovacie kanály vytesané v skalách, ktoré smerovali k hlavným oblastiam v meste, aby sa zabezpečila dostatočná dodávka vody pre obyvateľov a zvieratá. Múzeum Petra je ideálnym miestom pre schladenie sa po prechádzke starobylým mestom. Sedela som v klimatizovanej miestnosti a sledovala dokumentárny film o vode a jej vplyvu na vývoj Petry.

Muzeum Petra

Každý návštevník pri vstupe dostane mapku s vyznačenými cestami, či už k Pokladnici alebo Kláštoru.

Mapa Petry s rôznymi cestami na túrua
Mapa Petry s rôznymi cestami na túru

Čo vidieť v Petre

V Petre je množstvo pamiatok, a ľutujem, že som nemala viac dní na dôkladne pochodenie tohto starobylého miesta. Hneď pri vstupe čakali Beduínci s koňmi a ťavami a ponúkali odvoz. Odvoz je v cene vstupenky, avšak akokoľvek inde v krajine, aj tu očakávajú na konci nejaké peniaze. Ja som ich ponuku odmietla, lebo som si chcela dôkladne obzrieť cestu a okolité hrobky.

Kone čakajúce na turistov

Bloky Džin (Djin Blocks) a hrobky

Bloky sa nachádzajú pár metrov za vstupom do areálu. Zvonka tieto stavby vyzerajú majestátne. Celé okolie pôsobí čisto. Keď som vošla do niektorých z výklenkov, takmer som omdlela od zápachu. Zdá sa, že niektorí ľudia si tieto miesta pomýlili s toaletou. Neskutočne to tam zapáchalo, tak som sa bleskurýchlo otočila a utekala na čerstvý vzduch.

Bloky Džin (Djin Blocks)
Bloky Džin (Djin Blocks)

Údolie Siq

Údolie Siq, je úzka skalná roklina dlhá približne 1,2 kilometra. Svojím úzkym tvarom a vysokými skalnými stenami, ktoré sa v niektorých miestach zdvíhajú až do výšky 80 metrov, ponúka návštevníkom nádherný vstup do tohto tajomného mesta.

Údolie Siq
Údolie Siq
Údolie Siq

Hoci je len 1,2 km dlhé, trvalo mi asi dve hodiny, kým som ho celé prešla. Nebolo to tým, že by to bola náročné trasa. Vychutnávala som si pohľad na obrovské skalné steny, ktoré žiarili sýtymi farbami keď na ne dopadalo slnečné svetlo. Zároveň som spravila obrovské množstvo fotiek, kde som zdokumentovala trasu z každého možného uhla.

Pokladnica (Al-Khazneh)

Na konci Údolia Siq som objavila jednu z najkrajších a najznámejších pamiatok v Petre – Pokladnicu alebo Al-Khazneh. Toto veľkolepé mauzóleum, vytesané do skaly, bolo postavené v 1. storočí a slúžilo ako hrobka pre kráľovskú rodinu Nabatejcov. Pamiatka je známa svojou veľkoleposťou a detailnosťou, ktorá dokazuje neskutočnú zručnosť a inžinierske schopnosti Nabatejcov.

Názov Pokladnica pochádza z legendy, že miesto ukrýva obrovský poklad. Legenda vznikla z toho, že boli objavené zvláštne zárezy na stene, ktoré vyzerali ako nástenné sejfy.

Pokladnica, Al-Khazneh
Pokladnica, Al-Khazneh

Na malom námestí pred Pokladnicou boli lavičky, kde si mohli unavení turisti oddýchnuť, alebo sa skryť pred slnkom. Ja som to využila a dala si kávu. Nakoľko som spala len 2 hodiny, začínala som pociťovať únavu. Popíjajúc kávu som sledovala turistov fotiacich sa pri ťavách.

Občas sa pri mne pristavili Beduíni tvrdiaci, že poznajú úplne najlepšie miesto na fotenie. Bolo niekde v skalách nado mnou. Pre strach z výšok som túto ponuku slušne odmietla. Usmiali sa a so slovami “Určite teda neskôr dôjdi” sa pobrali hľadať ďalších turistov.

Popri Pokladnici ponúkajú Beduíni rôzne ručne vyrobené výrobky. Neodporúčam ísť ani do jednej budovy. Nepoučila som sa z prvej chyby a opäť som sa išla pozrieť ako tieto stavby vyzerajú zvnútra. Vnútri dokopy nič nie je, iba tma a smrad. Čo je naozaj škoda.

Divadlo (Theatre)

Divadlo sa nachádza v srdci Petry. Jeho kapacita bola približne 3000 divákov. Táto impozantná stavba bola vytesaná do skaly a slúžila ako miesto pre rôzne druhy zábavy. Divadlo má oválny tvar, so stúpaním sedadiel po celom obvode a so základňou postavenou na umelej terase, ktorá umožňuje dobrý výhľad na divadelné predstavenia.

Divadlo
Divadlo

Kráľovské hrobky (Royal Tombs)

Hrobky boli miesta na pochovanie pre kráľov a vysokých úradníkov Nabatejského kráľovstva. Boli vytesané do skaly a vyzdobené rôznymi vzormi a ornamentami. Medzi najvýznamnejšie kráľovské hrobky v Petre patrí Urn Tomb, Corinthian Tomb, Palace Tomb, Silk Tomb a Corinthian Tomb.

Kráľovské hrobky
Kráľovské hrobky

Urn Tomb je najväčšia a najkrajšia z hrobiek. Je zdobená rôznymi zvieracími a rastlinnými motívmi. Palace Tomb je druhou
najväčšou hrobkou.  Okrem zvieracích a rastlinných motívov má aj ďalšie symbolické prvky. Silk Tomb získala meno podľa farby jej kamenných stien. Táto hrobka má špecifickú farebnú paletu, ktorá je výsledkom interakcie svetla a tieňov na povrchu skaly. Corinthian Tomb je tiež jednou z najkrajších hrobiek v Petre a zdobia ju unikátne korintské stĺpovité prvky.

Rímska ulica (Colonnaded Street) a Qasr Al-Bint

Rímska ulica je dlhá asi 800 metrov a je zdobená stĺpmi a architektonickými prvkami. Bola postavená v 1. storočí nášho letopočtu a slúžila ako hlavná obchodná cesta v meste. Popri nej sa nachádza viacero pozostatkov z budov, či už Trajan Market, starobylé kúpalisko alebo Veľký Chrám (Great Temple). Ulica konči pri Qasr Al-Bint, chráme ktorý bol vybudovaný v 1. storočí a bol zasvätený bohyni Dusare. Je to jedna z najvýznamnejších a najlepšie zachovaných budov v Petre.

Rímska ulica a Qasr Al-Bint
Rímska ulica a Qasr Al-Bint

Kláštor (Ad-Deir)

Tento obrovský kláštor bol postavený v 1. storočí a slúžil ako chrám. Ad-Deir sa nachádza na vrchole kopca a vedie k nemu
pomerne dlhá a náročná cesta.  Ja som už nenašla silu vyjsť až ku Kláštoru. Vraj vyhliadka z vrcholu kopca na mesto je úchvatná.

Posvätné obetné miesta (High Place of Sacrifice)

Toto miesto slúžilo ako dôležité náboženské centrum, ktoré bolo používané na obetovanie zvierat a rôzne iné náboženské obrady.

Odporúčané trasy po Petre

Existuje niekoľko rôznych trás, ktoré som si mohla zvoliť. Každá trasa má vlastnú farbu a informácie o náročnosti a približnej časovej dĺžke. Celkovo je na mape zaznačených 8 trás rôznej náročnosti a dĺžky. Tu sú niektoré z trás, ktoré si môžete vyskúšať:

Vyznacene trasy
Mapa s vyznačenými trasami

Červená trasa: Hlavná trasa

Červená trasa vedie od vstupu do Petry cez Pokladnicu až k Qast al-Bint, čo je asi 4 kilometre chôdze. Na tejto trase môžeme  vidieť rôzne hrobky (Snake, Obelisk), nádherné údolie Siq, Pokladnicu, Divadlo, Nymphaeum, rímsku ulicu s Veľkým chrámom, trhom a kúpaliskom. Na ceste je niekoľko odpočívadiel, stánkov s občerstvením, reštaurácií  a toaliet. V stánkoch s občerstvením, či reštauráciách je možne vyskúšať aj tradičné jordánske jedlá.

Je možné ju prejsť za dve hodiny. V tom nie sú započítané prestávky na fotografovanie a kávu. Ja som strávila hodinu len v Údolí Siq.

Modrá trasa: Al Madras

Modrá trasa začína tesne pred vstupom do Údolia Siq a pomerne ľahko sa dá prehliadnuť. Je to stredne náročná túra., Jednosmerná cesta má asi 0,8 kilometra a môže trvať 45 minút.

Žltá trasa: Posvätné obetné miesta

Žltá trasa vedie k Posvätným obetných miesta (High Place of Sacrifice), ktoré sú umiestnené na vyvýšenom mieste s nádherným výhľadom na celú Petru. Je to asi 3 kilometrová trasa. Trvá približne  4 hodiny a vyžaduje viac fyzickej námahy, keďže je tam veľa schodov.

Zelená trasa: Kráľovské hrobky

Zelená trasa vedie okolo mnohých hrobiek, ako sú Urn Tomb, Silk Tomb, Sorinthian Tomb či Palace Tomb. Na mape je uvedené, že jednosmerná cesta má asi 1,7 km. Nachádza sa na nej množstvo schodov a je riadne náročná. Treba si pripraviť zásobu vody, nakoľko pred slnkom sa nie je kde skryť..

Tyrkysová trasa: Kláštor

Ja som ju vyznačila tyrkysovou farbou. Na mape je označená červenou. Je to asi 1,5 kilometrová jednosmerná trasa s vysokou náročnosťou a môže trvať okolo 1,5 hodiny.

Každá z týchto trás ponúka návštevníkom jedinečné zážitky a úchvatné scenérie. Predtým, ako sa vyberiete na akúkoľvek z týchto trás, uistite sa, že máte dostatok vody a opaľovací krém.

Koniec prechádzky

V Petre som strávila vyše 6 hodín a neľutujem, že som musela vstávať skoro ráno. Rozhodne odporúčam navštíviť Petru zavčas rána. Má to tri výhody – nie je až tak horúco, ranné slnko krásne osvetlí obrovské skaly, ktoré hrajú všetkými farbami a hlavne je tam ešte málo turistov.

Petra je fascinujúce miesto. Odporúčam ho navštíviť každému cestovateľovi, ktorý sa zaujíma o históriu, kultúru, či archeológiu. S dostatočným časom na preskúmanie všetkých pamiatok a s vhodnou prípravou môže byť návšteva Petry nezabudnuteľným zážitkom.


Iné články o Jordánsku

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vorlíkov Newsletter

Prihlás sa k odberu pravideľného newslettra.