10 tradičných jedál, ktoré treba vyskúšať v Jordánsku

Jeden z dôvodov, prečo rada cestujem, je jedlo. Pred cestou si vždy pripravím zoznam jedál, niekedy riadne dlhý, ktoré by som chcela počas spoznávania krajiny vyskúšať. Zároveň mi to pomôže vyhnúť sa jedlám, ktoré obsahujú mlieko a smotanu. Rozhodne to odporúčam každému, kto má alergie na jedlo. Čítaj ďalej a dozvieš sa, aké jedlá som ochutnala v Jordánsku.

Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.

To by som nebola ja, aby som nezačala s kávou.

Káva

Káva je veľmi dôležitá v jordánskej kultúre. Jordánci by radšej nepili žiadnu kávu než instantnú kávu. Na prípravu nápoja používajú zrnká arabiky, ktorú pomelú spolu s kardamónvými zrnkami. Kávu varia spolu s vodou v špeciálnej nádobke niekoľko minút. V podstate je to turecká káva, ale s kardamonom. Ponúknutá káva sa tu neodmieta, vraj je to považované za urážku.

Pre mňa je káva dôležitá časť raňajok. Neviem si predstaviť, ako by som bez nej zvládla celodenný výlet do Petry.

Chlieb, falafel a hummus

Začnime s pomerne známymi jedlami, ktoré nepotrebujú špeciálne predstavenie nakoľko sú to populárne jedlá v každej krajine Blízkeho východu – chlieb, falafel a hummus. 

Chlieb sa jedáva s akýmkoľvek jedlom, okrem dezertu. Nie, nie je to chlieb, ako ho poznáme my, ale je v podobe placky, nazývanej aj arabský chlieb alebo pita.

Pita
Pita

Falafel sú vyprážané guľôčky z rozomletého cíceru alebo bôbu (vhodná pre vegetariánov). 

Hummus je studený dip (alebo hustá omáčka) z uvareného cíceru zmiešaného s tahinou (sezamovou pastou), citrónovou šťavou a cesnakom. Väčšinou sa servíruje s cícerom a olivovým olejom alebo aj mäsom (obrázok dole). V Hashem reštaurácii (veľmi obľúbebej a populárnej) som mala možnosť ochutnať aj verziu s chlebom, ktorú nazývajú Fattet hummus. Chlieb rozmočia vo vývare a následne zmixujú s hummusom (v bielej miske na obrázku dole).

Hummus
Hummus

Moutabel

Ďalšie jedlo na zozname, ktoré som chcela vyskúšať, bol moutabel. Podobne ako hummus, moutable je studený dip, avšak z baklažánu. Je mojím obľúbeným predjedlom (alebo nazývaným aj meze), a preto ho skúšam v rôznych reštauráciách. A dopadlo to presne ako som očakávala. Moutabel chutí jednoznačne lepšie v Jordánsku, než v libanonskej, či tureckej reštaurácii Londýne. Počas môjho pobytu v Amáne som si ho dopriala počas každého obedu a stihla som ho zjesť tak rýchlo, že som ho ani nestihla odfotiť.

Warak enab

Warak enab sú plnené hroznové listy. Rôzne verzie tohto jedla, vegetariánske alebo mäsové, sa dajú nájsť hádam v každej krajine Stredomoria a Blízkeho východu. Nie je to moje obľúbené jedlo, ale keďže každá krajina má trochu inú chuť, tak som musela vyskúšať.

Manakish

Manakish sa taktiež nazýva aj arabská pizza. Ako už názov prezrádza, má tvar pizze, no tam akákoľvek podobnosť s pizzou, ako ju poznáme my, končí. Manakish je podávaný so zmesou korenia nazývanou za’atar a olivovým olejom.  Ja som mala možnosť ochutnať manakish na ceste do Petry, keď sme sa zastavili v dákom obchode so všetkým možným. Na internete som sa dočítala, že sa manakish podáva aj so syrom (halloumi), vajíčkom alebo pomletým mäsom. 

Manakish
Manakish

Maqluba

Maqluba je mäsité jedlo podávané s ryžou. Pripravuje sa v keramickej alebo kovovej nádobe, kde sa mäso dá naspodok, následne sa pridá korenie a ryža. Keď je všetko uvarené, obsah nádoby sa prevráti na tanier. 

Mansaf

Mansaf je národné jedlo jordánskeho kráľovstva. Má tri hlavné zložky –  ryžu, teľacie mäso a jammed  (kozie mlieko). Čo však mňa na ňom najviac zaujalo je, že sa je rukami. Ako som sa jeden večer viezla na hotel, s taxikárom sme sa bavili o tomto populárnom jedle, a odporučil mi Dahbera. Nemôžem to nazvať reštauráciou, keďže podávajú iba jedno jedlom. 

V posledný deň som navrhla kolegovcom, aby sme vyskúšali toto jedlo. Našlo sa zopár odvážlivcov, ktorí sa rozhodli pridať ku mne. Stôl nám najskôr prikryli igelitom a následne doniesli dve obrovské misy s jedlo. Kto toto všetko zje? Veď to je jedla ako pre celú armádu. Spolu s jedlom nám každému priniesli aj igelitový podbradník. Ako som sledovala domáci sediach za inými stolmi, odpozerala som metódu ako jesť mansaf. Najskôr treba poliať mäso a ryžu kozím mliekom a následne urobiť guličky z ryže. Ach, cítila som sa ako malé dieťa, ktoré sa hrá s jedlom. Našťastie som nemala žiadneho rodiča pri mne, ktorý by ma vyhrešil, že sa s tým jedlom hrám. Ako som sledovala kolegovcov, tiež si užívali túto nevšednú skúsenosť.

Mansaf
Mansaf

A teraz ide moja najobľúbenjšia časť – ovocie a dezerty!

Ovocie

Jordánske kráľovstvo som navštívila v čase, keď všade predávali ďatle, figy a granátové jablká. Neodolala som a kúpila som si kilo čertsvých žltých ďatlí a fíg. Chuť ovocia, ktoré dozrelo na strome sa absolútne nedá porovnať s ovocím kúpeným v supermarkete. Všetky figy a ďatle boli neskutočne sladké a šťavnaté. Ideálne miesto na kúpu čestvého ovocia je Souk el-Khodra.

Čerstvé ďatle
Čerstvé ďatle
Čerstvé figy
Čerstvé figy

Kanafeh

Kanafeh je dezert, ktorý dostať hádam na každej ulici. Ja som vyskúšala kanafeh v hotelovej reštaurácii a v rôznych stánkoch na ulici a musím povedať, že jednoznačne najlepší je ten z ulice. Hlavne to bude atmosférou, kde domáci amánčania sedia na ulici a s radosťou spravia miesto pre turistu, aby si všetci spolu mohli vychutnávať tento populárny dezert. Hlavnou zložkou tohto dezertu je syr. Našťastie sa moja intolerancia na mliečne výrobky neprejavila, a tak som si mohla túto dobrotu zakaždým vychutnať bez stresov.

Kanafeh
Kanafeh

Týmto sa môj zoznam jedál nekončí. Ak sa vrátim do Jordánska, určite ochutnám kuracie pečienky. Som zvedavá, ako budú chutiť v porovnaní s našimi receptami.

Boli ste v Jordánsku? Ak áno, čo ste ochytnali vy? Podeľte sa so svojimi zážitkami.


Iné články o Jordánsku

Pin

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vorlíkov Newsletter

Prihlás sa k odberu pravideľného newslettra.