Všetky články z výletu do Kataru
Qatar Airways Airbus A380 v biznis triede z Londýna do Dauhy
Letiskový salónik Qatar Airways Premium Lounge na Heathrowe
Cestovná eSIM od Airalo do Kataru
Užitočné rady na cestu do Kataru
Ubytovanie v The Chedi Katara Hotel & Resort
Letiskový salónik Qatara Airways Al Mourjan v Dauhe
Qatar Airways Airbus A350 QSuite v biznis triede z Dauhy do Londýna
Cestu do Dauhy už mám za sebou a mám skúseností s tým, čo sa smie a čo nie. Pred cestou som si naštudovala, čo iní cestovatelia odporučili. Tieto užitočné rady mi spríjemnili pobyt a pomohli vyhnúť sa problémom. Rada sa s nimi podelím v tomto článku. Stačí len čítať ďalej.
Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.
Plánuješ navštíviť Dauhu? Tu sú moje tipy na miesta, ktoré sa oplatí navštíviť v Dauhe.
Mnoho ľudia navštívi Dauhu počas ich prestávky medzi letmi. Qatar Airways lieta do celého sveta a Dauhá je obľúbeným miestom na prestup medzi destináciami. Vďaka blízkosti letiska a skvelej verejnej dopravy, dostať sa do centra mesta je úplná hračka.
Keďže Katar je moslimská krajina a má úplne iné zvyklosti a pravidlá, než máme my v Európe. Pripravila som preto tento abecedný zoznam.
Alkohol
Alkohol je prísne regulovaný a vzťahuje sa naň „daň za hriech“. Dá sa nájsť iba v niektorých baroch, ktoré sú súčasťou hotelov. Nie všetky hotely, ktoré majú bar, podávajú alkohol. Preto treba hľadať bary, ktoré sú v medzinárodných hoteloch patriacich mnohým známym sieťam ako Kempinski, Hilton, atď.
Hotel, kde som bývala ja, vôbec nepodával alkoholická nápoje.
Ambasáda
V Katare nemá Slovensko ani ambasádu, ani honorárneho konzula. Najbližšie buď ambasáda v Rijáde (Saudská Arábia) alebo v Abu Dhabi (Spojené arabské emiráty).
Bezpečnosť
Katar je pomerne bezpečná krajina a je vhodná aj pre sólo cestovateľky. Miera kriminality v Dauhe je vo všeobecnosti veľmi nízka, a preto sa neustále umiestňuje medzi 3 najbezpečnejšími mestami na svete. Ulice sú v noci dobre osvetlené.
Bankomaty
V celom meste a aj na letisku je pomerne ľahko nájsť bankomat. Bankomaty na letisku sú známe, že účtujú rôzne poplatky a majú najhoršie možné kurzy. V príletovej hale na letisku Hamad, kde som vyberala peniaze, som neplatila žiadne poplatky navyše. Jediný poplatok bol v mojej banke za zmenu kurzu.
Dva bankomaty som našla pri batožinových pásoch (3 a 6). Takisto som videla niekoľko aj v príletovej hale.
Čaj
Najpopulárnejší nápoj v Katare nie je voda, ale čaj karak. Karatci ho pijú na raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru.
Indickými a pakistanskými expatmi priviezli karak do Kataru v 50. rokoch. Tradičná katarská verzia obsahuje kardamón. To mi pripomenulo tureckú kávu v Jordánsku, ktorá tiež obsahovala kardamón. Šálka karaku zvyčajne stojí 1-4 QAR
Časová zóna
Katar používa Arabský Štandardný Čas (Arabia Standard Time, AST), ktorý je GMT + 3. Nemenia čas na zimný a letný, ako meníme my. Počas letného času je rozdiel iba jedna hodina, kým v zime sú to dve hodiny.
Cestovanie v pároch
Nezosobášené páry majú zakázané zdieľať hotelovú izbu. Našťastie zahraniční turisti majú výnimku, ale tá nemusí platiť v malých hoteloch alebo domácich ubytovaniach (airbnb). Vždy je lepšie si to overiť pred rezerváciou ubytovania.
Žiadny hostel v Katare neponúka zmiešané spoločné izby. Každá izba je buď pre mužov alebo ženy.
Doprava
V Katare sa jazdí na pravej strane.
Medzi najznámejšie taxi služby patria Karwa a Uber. Obe majú aplikáciu, cez ktorú sa dajú taxíky ľahko objednať. Okrem toho majú taxíky vyhradene špeciálne miesta pri hoteloch a nákupných domoch.
Ďalším spôsobom, ako sa pohodlne pohybovať po Dauhe, je metro. Dokončili ho v máji 2019. Patrí k jedným z najrýchlejších vlakov bez vodiča na svete. Londýnske DLR sa mu v rýchlosti nemôže vyrovnať.
Existujú tri linky metra: severo-južná červená linka a východo-západná zlatá a modrá linka. Celodenný lístok stojí 6QR. Lístok som si kúpila automate na stanici metra. Platiť sa dá kartou alebo katarskými riyalmi.
Metro v piatok do 14:00 nepremáva.
Medzinárodné letisko Hamad je vzdialené iba 15 minút autom. Po pristáti v Dauhe som si chcela objednať Uber, no aplikácia mi vypísala, že v danej oblasti Uber neponúka služby. Neskôr som sa dozvedela, že Uber má zakázaný vstup na letisko.
Dotyky na verejnosti
Verejné prejavy náklonnosti medzi opačnými pohlaviami (vrátane držania sa za ruku) na verejnosti sú odsudzované vo všetkých krajinách Blízkeho východu. Preto je lepšie sa im na verejnosti vyhnúť. Môže sa stať, že vás pohoršení Katarčania zastavia.
Elektrina
Štandardné napätie je 240 V a frekvencia 50 Hz. Zászástrčky uvky sú rovnaké ako vo Veľkej Británii. Na používanie elektrických spotrebičov vyrobených pre rozsah 100 V – 127 V (ako je to v USA, Kanade a väčšine krajín Južnej Ameriky) je potrebný menič napätia alebo kombinovaný napájací adaptér/konvertor napätia.
Internet
Katar má dvoch mobilných operátorov – Ooredoo a Vodafone. Taktiež sa dajú kúpiť rôzne SIM karty a eSIM produkty. Moja recenzia Airalo Pearl Mobile je tu.
Medzinárodné letisko Hamad a mnohé nákupné centra ponúkajú bezplatnú wifi.
Jazyk
Oficiálnym jazykom je arabčina. Ale angličtinou sa dá bez problémov dohovoriť v celej Dauhe. Až 85,7 % populácie tvoria prisťahovalci, väčšinou z Indie, Bangladéša, Filipín, či Nepálu.
Náboženstvo
Katar je moslimská krajina a islam hrá neoddeliteľnú úlohu v každodennom živote Katarčanov. Modlitby sa konajú päťkrát denne. Na porovnanie s Istanbulom som tie modlitby počula asi iba raz za deň.
Nakupovanie
Nakupovanie majú Katarčania v krvi. V Dauhe je obrovské množstvo obchodov. V nákupných centrách sú všetky svetové značky.
Počas nakupovania v Souk Waqif treba zjednávať cenu. Každý predávajúci na tradičných trhoch to očakáva.
Peniaze a mena
Národná mena v Katare je katarský riyal (anglicky Qatari Riyal), často označovaná ako QR. 1 riyal je rovný 100 dirhamov. Bankovky sa vydávajú v hodnotách QR500, 100, 10, 50, 5 a 1. Mince sú v nominálnej hodnote 50, 25, 10, 5 a 1 dirham.
Skoro všade sa dá platiť kartou. Vždy je dobré mať v peňaženke aj bankovky (napríklad na prepitné, alebo na nákup v Souk Waqif).
Počasie
Podľa domácich, sú v Katare má len dve ročné obdobia – leto a zima. Zima je v období od decembra až po február, kedy býva chladnejšie obdobie a teplota klesne na 14-25 stupňov Celzia. Od mája do septembra je oveľa teplejšie, pričom teplota sa pohybujú okolo 40 stupňov. Najteplejším mesiacom je júl, kedy sa teplota pravidelne pohybuje nad 40 stupňov Celzia.
Počas ramadánu sa nesmie jesť a piť na verejnosti. Vzťahuje sa to aj na zahraničných turistov.
Pohotovosť
Polícia, požiarnici a ambulantná pohotovosť: 999
Oblečenie
Od turistov a ľudí pracujúcich a žijúcich v Katare sa očakáva, že budú rešpektovať miestne zvyklosti a vyhnú sa prílišnému odhaľovaniu. Vraj večer v baroch je to tolerované. Vo všeobecnosti sa mužom a ženám odporúča, aby mali zakryté ramená a kolená. Ideálne je nosiť dlhé voľné nohavice. Ja som vždy mala pri sebe šatku.
Pravidlá sú oveľa prísnejšie pri návšteve mešít. Ženy si pred vstupom musia zahaliť vlasy, ináč im nebude povolený vstup. Dokonca aj Múzeum islamského umenia má prísne požiadavky na vstup a môže vstup odmietnuť.
Katarčania odsudzujú prílišne ukazovanie kože na verejných miestach. Plavky sú povolené len v priestoroch hotelových bazénov alebo na súkromných plážach. Na verejných plážach sú zakázané.
Miestny obyvatelia Kataru bežne nosia tradičné oblečenie. Mužské oblečenie pozostáva z troch častí:
- Thobe alebo thawb – pozostáva z bieleho, dlhého voľného rúcha, ktoré má dlhé rukávy, ktoré siahajú po zápästia a zvyčajne končí pri členkoch
- Ghutrah alebo keffiyeh – zvyčajne štvorcová šatka, ktorá pokrýva hlavu
- Agal – dvojitá čierna šnúra, ktorá sa bežne používa na upevnenie ghutry
MedzitTradičné dámske oblečenie patrí:
- Abaya – pozostávajúca z dlhého, voľného plášťa, zakrýva telo a odhaľuje iba hlavu, ruky a nohy. Je väčšinou čiernej farby.
- Shayla – dlhá šatka, ktorá sa dáva cez hlavu a zakrýva hrudník, krk a vlasy
- Hidžáb – tradičná pokrývka hlavy, často zamieňaná so shayla
- Nikáb – zakrýva tvár a ponecháva odhalené len oči.
Prepitné
V Katare neexistujú žiadne prísne pravidlá týkajúce sa prepitného – v Dauhe sa však stále viac očakáva, najmä od turistov. Prepitné 10-15% ako gesto spokojnosti sa však cení. Ideálne je použiť hotovosť, ale dá sa prirátať aj k sume na účte a zaplatiť kartou.
Sviatky
Ramadán je najhlavnejším sviatkom, kedy sa obyvatelia Kataru postia počas celého mesiaca. Ramadán sa končí Eid Al Fitr, ktorý trvá tri dni. Počas ramadánu sa nesmie jesť a piť na verejnosti. Väčšina kaviarní a reštaurácií je cez deň zatvorená. Obchody, múzeá a souk majú obmedzené otváracie hodiny.
Víkend začína už v piatok. Mnohé obchody majú zavreté počas celého dňa. Niektoré nákupné centrá sú otvorené počas poobedia.
Národný deň Kataru sa oslavuje 18. decembra. Športový deň je štátnym sviatkom, ktorý sa každoročne oslavuje druhý februárový utorok.
Víza
Obyvatelia Slovenska na vstup do Kataru nepotrebujú víza. Pri vstupe do krajiny mi nasnímali odtlačky prstov pravej ruky. Následne som dostala pečiatku do pasu a mohla som ísť.
Voda
Vraj voda z kohútikov je pitná, ale sa neodporúča turistom piť. Tak isto sa treba vyhnúť verejným pitným fontánam v okolí mešít, či na promenáde Corniche. Mnohé hotely denne dopĺňajú vody vo fľaškách. Jeden taxikár sa smial, že voda je tu drahšia ako nafta.