15 miest, ktoré treba navštíviť v Sofii, Bulharsku

Sofiu som prvýkrát navštívila v roku 2012. Vtedy som tam išla nočným vlakom z Belehradu. Po vystúpení z vlaku som mala pocit, že som sa ocitla na vlakovej stanici v Bratislave. Odvtedy ubehlo mnoho rokov, no hlavné pamiatky v hlavnom meste Bulharska, Sofii, sú stále tie isté.

Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.

Ako sa tam dostať? Žiaľ, z Bratislavy ani z Košíc sa do Sofie nelieta priamo. Z Viedne som našla priame lety so spoločnosťami Ryanair (okolo 30 € jedna cesta) a Austrian. Ryanair lieta šesťkrát týždenne (okrem štvrtka). Austrian lieta denne.

Čo má spoločné Slovensko s Bulharskom? Bratov Cyrila, Metoda a ich písmo. Na rozdiel od Slovenska, Bulharsko si stále zachovalo cyriliku. Trochu som sa nezhodla s mojou sprievodkyňou na tejto téme, pretože sa nás snažila presvedčiť, že títo bratia aktívni okolo roku 863 v Bulharsku. Ktorý Slovák by nepoznal rok 863? Napokon sama priznala, že to boli hlavne ich učeníci Gorazd a Klement, a nie bratia samotní, ktorí pôsobili v Bulharsku.

Poďme sa pozrieť, čo sa v Sofii, hlavnom meste Bulharska, dá robiť.

Sofia, Bulhasrko

Katedrála svätého Alexandra Nevského

Túto katedrálu hádam ani netreba predstavovať. Katedrála svätého Alexandra Nevského je pravoslávna katedrála postavená v neobyzantskom štýle. Slúži ako katedrálny kostol patriarchu Bulharska a patrí medzi 50 najväčších kresťanských kostolov na svete. Je to jedna z ikonických symbolov Sofie a hlavná turistická atrakcia. S rozlohou 3 170 metrov štvorcových a kapacitou 5 000 ľudí je jedným z desiatich najväčších pravoslávnych kostolov a najväčšou katedrálou na Balkáne. 

V rokoch 1916 až 1920 bola katedrála premenovaná na Katedrálu svätých Cyrila a Metoda (pretože Bulharsko a Rusko patrili k opačným alianciám v prvej svetovej vojne). V roku 1955 bola vyhlásená za kultúrny pamiatkový objekt.

Povráva sa, že strecha je pokrytá zlatom.

Katedrála svätej Nedele

Katedrála svätej Nedele je pravoslávny katedrálny chrám, nachádzajúci sa na rovnomennom námestí v centre mesta. V 16. storočí bol zahrnutý do zoznamu 22 sofijských chrámov. Pôvodne bol zasvätený Ježišovi Kristovi, neskôr svätej Nedeli. V 19. storočí došlo k jeho zbúraniu a následnej rekonštrukcii. V roku 1856 sa začala výstavba novej budovy, ktorá bola dokončená v roku 1867.


Zabudni na drahý roaming, vyskúšaj eSIM od E-TravelSIM


16. apríla 1925 sa chrám stal dejiskom jednej z najtragickejších udalostí bulharskej histórie. Každý sprievodca spomenie tento najväčší bombový útok v novodobých dejinách krajiny, pri ktorom zahynulo 193 ľudí a zranilo ďalších 500. Celý kostol bol podložený bombami, ktoré počas pohrebu, na ktorom sa zúčastnili mnohí významní ľudia, vybuchli. Výbuch zničil väčšinu strechy a časť južnej steny.

Mešita Baňa Baši

Mešita Baňa Baši je zachovalá mešita zo 16. storočia. Je jedinou funkčnou mešitou v Sofii. Meno dostala podľa miesta, kde sa nachádza. Budova stojí v blízkosti známych minerálnych kúpeľov. Dokonca pod ňou vyviera aj niekoľko prameňov.

Sofijská synagóga

Sofia, hlavné mesto Bulharska, domov najväčšej synagógy na Balkánskom polostrove a tretej najväčšej v celej Európe. Táto budova bola postavená v začiatkoch 20. storočia s významnou podporou miestnej židovskej komunity. Jej financovanie, ktoré dosiahlo ohromujúcu sumu 437 000 zlatých levov, prišlo predovšetkým od troch významných židovských obchodníkov. Synagóga nie je len architektonickou záležitosťou, ale aj symbolickým mostom medzi rôznymi náboženstvami v Sofii, vytvárajúc trojuholník spojenia so susediacou mešitou a pravoslávnou katedrálou.

Synagóga je otvorená od nedele do piatku od 9:00 do 17:00. Židovské historické múzeum, ktoré je súčasťou komplexu, je otvorené od pondelka do piatku od 9:00 do 16:00. Keďže som tam bola v sobotu, obe miesta boli zatvorené.

Chrám svätej Sofie

Chrám svätej Sofie, tiež známy ako Bazilika svätej Sofie, je pôvodne ranokresťanský chrám. Jeho existencia bola poznačená nájazdmi a zmenami náboženských režimov, vrátane obdobia, keď slúžil ako mešita po tureckom dobytí Sofie. Po oslobodení Bulharska sa znovu stal pravoslávnym chrámom a dnes je jednou z významných pamiatok východnej Európy. Chrám je dôležitou súčasťou histórie mesta, s múzeom pod jeho budovou, ktoré prezentuje archeologické nálezy zo starovekého obdobia.

Národné divadlo Ivana Vazova

Národné divadlo Ivana Vazova je najstaršie a najautoritatívnejšie divadlo v krajine a jedna z dôležitých pamiatok Sofie. Divadlo má niekoľko javísk, hlavné javisko so 750 sedadlami a dve menšie so 120 sedadlami a so 70 sedadlami. Jeho fasáda je zobrazená na prednej strane bulharskej bankovky v hodnote 50 leva. Divadlo bolo založené v roku 1904 umelcami zo spoločnosti Salza i Smyah a pôvodne sa nazývalo len Národné divadlo. 

Rotunda svätého Juraja

Vo vnútornom dvore medzi budovami hotela Balkan a Prezidentským palácom sa nachádza pravoslávny chrám, rotunda svätého Juraja. Budova, postavená v prvej polovici 4. storočia, bola zmenená na mešitu v 16. storočí po dobití mesta Osmanmi. Dokonca slúžila aj ako mauzóleum. Dnes je tento starodávny pravoslávny chrám, postavený z červených tehál, významnou kultúrnou a historickou pamiatkou v Sofii. 

Národná knižnica svätého Cyrila a Metoda

Národná knižnica bola založená 4. apríla 1878. Knižnica je najväčšou verejnou knižnicou v Bulharsku a najstaršou kultúrnou inštitúciou po oslobodení krajiny. 

Obsahuje aj jednu z najbohatších zbierok osmanských archívov. Od jej založenia mala za cieľ zbierať rukopisy, staré tlačené knihy a všetky knihy v bulharskom jazyku alebo od bulharských autorov napísané v cudzom jazyku. 

Medzi významné kolekcie patria slovanské spisy, grécke a iné cudzojazyčné spisy, východné spisy, archívy osmanských, arabských a perzských dokumentov a staré tlačené knihy z orientu.

Pred budovou je socha oboch bratov.

Amfiteáter Serdika

V roku 2004 bol objavený amfiteáter v centre mesta. Sofia bola v minulosti nazývaná Serdica, preto ho tak aj pomenovali. Predpokladá sa, že bol postavený v 3. až 4. storočí. Dokonca sa pod ním našli zvyšky ešte staršieho rímskeho divadla.

Výhľad na amfiteáter je priamo z ulice. Okrem toho sú rôzne pozostatky so starobylého mesta vystavené pri vstupe do metrovej stanice Serdica.

Vitosha

Vitoška, ako domáci často nazývajú ulicu Vitosha, je hlavná obchodná ulica v centre Sofie. Rozprestiera sa od námestia Svätého Nedelya až po Južný park. Na Vitosha bulvári a susedných uliciach sídlia mnohé luxusné značky. Medzi významné budovy na bulvári patria Národný palác kultúry, Palác súdov a dom, kde žil a zomrel bulharský básnik Peyo Yavorov.

Je to skvelé miesto na oddych v kaviarničkách, alebo mnohých lavičkách rozmiestnených po celej ulici. 

Vitosha
Vitosha

Centrálne minerálne kúpele

Prvý kúpeľný komplex v Sofii bol postavený Rimanmi v období, keď bolo mesto súčasťou Rímskej ríše. Tento rozsiahly komplex fungoval až do neskorého stredoveku, keď bol pravdepodobne zničený zemetrasením. Neskôr bol nahradený tureckými verejnými kúpeľmi, časti ktorých sú dodnes viditeľné v blízkosti mešity Baňa Baši.

Centrálne minerálne kúpele
Centrálne minerálne kúpele

Druhý kúpeľný komplex sa začal stavať na konci 19. storočia. Výstavba začala v roku 1889, ale po štyroch rokoch bola pre nedostatok financií zastavená. Nakoniec bol projekt prerobený a komplex bol dokončený v roku 1913. Počas bombardovania Sofie v roku 1944 bola malá budova kúpeľov úplne zničená a hlavná budova vážne poškodená. Po rekonštrukcii sa hlavná budova stala múzeom, ktoré bolo otvorené v roku 2015. 

Pred budovou sa nachádzajú aj dve malé fontánky s minerálnou vodou. Voda nie je pitná, preto ju rozhodne neodporúčam piť. 

Minerálna voda
Minerálna voda
Minerálna voda
Minerálna voda

Largo: Prezidentský palác a parlament

Largo je súbor troch budov, ktoré boli navrhnuté a postavené v 50. rokoch 20. storočia s úmyslom stať sa novým reprezentatívnym centrom mesta. Nachádzajú sa na Námestí Nezávislosti. 

Largo
Sídlo bývalej Komunistickej strany a demonštranti

V minulosti tu sídlila Bulharska komunistická strana. Dnes je sídlom národného zhromaždenia Bulharska, a vo vedľajších budovách sídli prezident a rôzne ministerstvá. 

Počas mojej prechádzky prišili na návštevu nejakí zahraniční hostia a tak som mala možnosť vidieť ich privítanie. A o pár hodín neskôr som videla protest.

Vítanie zahraničných hostí
Vítanie zahraničných hostí

Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu

Domáci nazývajú tento chrám Ruský kostol, pretože patrí pod ruskú cirkev. Stavba chrámu bola iniciatívou Bulharov ako výraz vďaky ruským osloboditeľom. Realizácia projektu prebiehala v rokoch 1907 až 1914. Po svojom vysvätení slúžil pôvodne ruskej komunite, no po udalostiach ako prvá svetová vojna a boľševická revolúcia slúžil aj pre ruských emigrantov. Od roku 1945 patrí pod Moskovský patriarchát.

Ruský kostol
Ruský kostol

Dnes je kostol zatvorený. Dvaja ruskí kňazi slúžiaci v tomto kostole boli ruskí špióni. Bulharsko ich vyhostilo z krajiny. Rusi chceli potrestať Bulharov a preto zavreli kostol. Na čo nám sprievodca povedal, že im je to jedno. 

Socha svätej Sofie

Po zbúraní sochy Lenina, v roku 2000 postavili na toto miesto sochu svätej Sofie, patrónky mesta. Je to bronzová socha, vysoká vyše 8 metrov. Umiestnili ju na 16 metrov vysoký podstavec. Táto socha je dodnes kontroverzná, pretože mnohí Sofiu považovali za pohanku, a omietali ju nazývať sväticou. 

Socha svätej Sofie
Socha svätej Sofie

Pamätník Cára Osloboditeľa

Pamätník Cára Osloboditeľa, venovaný ruskému cárovi Alexandrovi II. Nikolajevičovi Romanovovi, stojí na námestí „Národné zhromaždenie“ v centre mesta. Bol postavený ako symbol oslobodenia Bulharska od tureckej nadvlády. Socha predstavuje jazdeckú postavu Alexandra II. na 4,5-metrovom podstavci. Na piedestáli sú reliéfne scény z osloboditeľskej vojny. Pamätník bol odhalený v roku 1907 ako symbol bratského spojenia medzi ruským a bulharským národom.

Pamätník Cára Osloboditeľa
Pamätník Cára Osloboditeľa

Na záver

Popri množstve budov sú v Sofii aj parky a záhrady. Medzi najväčšie patrí Borisova záhrada (Borisova gradina). Podľa môjho sprievodcu, mladšia generácia obľubuje po večeroch sedieť v záhrade Kryštál oproti budove Centrálneho vojenského klubu.

Centrum Sofie nie je veľké a dá sa prejsť za jeden deň. Okrem hore vymenovaných miest sa tu nachádzajú aj rôzne múzeá, ktoré sa oplatí navštíviť počas zlého počasia. Ja som mala na počasie šťastie a tak som dva dni strávila prechádzaním po meste a objavovaním rôznych malých uličiek a starých domov.

Aké sú tvoje skúsenosti zo Sofie? Podeľ sa s nami v komentároch.


Najnovšie články potulkami svetom

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vorlíkov Newsletter

Prihlás sa k odberu pravideľného newslettra.