Etiópia: Krajina kávových plantáži a skvelej kávy

Povráva sa, že káva je pôvodom z Etiópie. Konkrétne z oblasti Kaffa. Ako milovník dobrej kávy som túto africkú krajinu musela navštíviť. Svoj výlet som plánovala tak, aby som navštívila minimálne tri regióny so známymi kávovými oblasťami. Etiópia ich má niekoľko: Yirgacheffe, Sidamo, Jimma/Kaffa, Harar, Djimmah alebo Limu. 

Etiópia kávová plantáž
Kávové čerešne

Etiópčania milujú kávu (etiópsky buna) a konzumujú ju počas celého dňa. Pestovanie kávy je pre väčšinu ľudí hlavným zdrojom príjmu peňazí do rodinného rozpočtu. Skoro každá rodina mimo hlavného mesta má kávovníky zasadené v záhrade. Tak ako my máme kvetiny alebo rôzne ovocie a zeleninu, v Etiópii majú kávovníky. 

Jimma

Pri zbieraní informácií o kávových regiónoch a plantážach v Etiópii som zistila, že mnohé cestovné kancelárie ponúkali výlety na kávovú plantáž Bebeka v regióne Jimma. Preto som sa rozhodla navštíviť mesto Jimma ako prvé. 

Počas rezervácie ubytovania som sa pracovníkov hotela spýtala, či by mi mohli odporučiť miestneho sprievodcu. Etiópia je chudobná krajina a preto som chcela podporiť priamo ľudí a nie cestovné spoločnosti. Vyhnem sa aj presne naplánovanej trase a iným turistom. Je to nielen lacnejšie, ale miestny sprievodca ma zoberie na rôzne zaujímavé miesta a prispôsobí plán podľa mojich potrieb.

Pri checkine som sa dozvedela, že zamestnanec hotela bude mojím sprievodcom. Navrhol vynechať Bebeku. Podľa jeho názoru bola príliš turistická. Namiesto toho odporučil ísť na kávovú plantáž Bonga, ktorá je obľúbená medzi miestnymi ľuďmi. O Bonge si môžeš prečítať aj v tomto článku od CNN.

Kávová plantáž Bonga

Po raňajkách už na mňa čakal môj dnešný sprievodca. Predstavil ma svojmu kamarátovi, ktorý vlastnil auto a bol naším šoférom. Počas asi hodinovej cesty autom som sa dozvedela, že autá sú tu extrémne drahé a pre mnohých ľudí nedostupné. 

Jazdenie v Etiópii môže byť mimoriadne nebezpečné, pretože väčšina ciest je len z povalcovanej hliny. Iba malá časť je z asfaltu. Aj napriek tomu majú miestni muži tendenciu jazdiť bezohľadne a pretekať s ostatnými vodičmi. Často som na ceste videla pretekať povozy s oslami alebo býkmi. 

V niektorých obciach boli „bezpečnostné“ policajné kontroly, ktoré sa snažili okrem iného aj zabrániť týmto pretekom. Aby mohli policajti autá a povozy zastaviť, natiahli cez cestu lano. Každé vozidlo muselo zastaviť, policajt nakukol cez okienko do auta a spýtal sa niečo, čomu som nerozumela. Asi, že kto sme a kam ideme. Keď policajt skonštatoval, že nie sme nebezpeční, spustil lano a mohli sme prejsť.

Pri jednej z týchto policajných kontrol ma môj sprievodca upozornil na múzeum kávy Kafa Biosphere. Žiaľ, po ceste nazad sme sa tam nestihli zastaviť.

Etiópia Bonga
Etiópia Bonga
Etiópia Bonga

Našou prvou zastávkou bolo Southern Agriculture Research Center Bonga, kde testujú kvalitu kávových semien. Potom sme sa zastavili niekde v dedinke, kde sme vyzdvihli ďalšieho chlapíka. Ten vraj poznal niekoho z ministerstva pôdohospodárstva a pomohol nám vybaviť vstup na plantáž. Kávová plantáž Bonga patrí štátu, preto sme potrebovali špeciálne povolenie na vstup. 

Od zberu po sušenie kávy

Pre pracovníkov plantáže začína deň veľmi zavčasu. Najskôr si vyzdvihnú košíky na kávové bobule, nazývané aj kávové čerešne, a následne sa vydajú medzi kávovníky. Každá jedna kávová čerešňa sa zbiera ručne, a je presne stanovené akú farbu by mala mať.

Etiópia kávová plantáž
Triedenie

Po ukončení zberu, asi okolo 11 ráno, každý pracovník rozloží svoje nazbierané kávové čerešne na zem a ručne ich po jednom triedi podľa veľkosti a farby. Táto plantáž spracováva kávové čerešne dvoma spôsobmi: mokré a suché spracovanie. Väčšie kávové čerešne sú určené na mokré spracovanie, zatiaľ čo menšie, zelené alebo prezreté na suché spracovanie. 

Etiópia kávová plantáž
Suché spracovanie

Kávové čerešne pre suché spracovanie sa rozložia na veľké sitá do afrických lôžok aj so šupkou. Následne sa sušia na slnku od jedného po dva mesiace. Mokré spracovanie je trochu zložitejšie. Kávové zrná sa musia odstrániť zo šupky. Toto je jediná časť celého procesu, kedy nastupujú stroje. Stroj na odstránenie šupky mi pripomínal mlynček na orechy. 

Po odstránení šupky prejdú kávové zrná testom veľkosti. Na tento proces je použitá oceľová sieťka. Ak cez ňu zrnká prepadnú, idú do obrovských betónových vaní a na export. Ostatné zrná idú do menších betónových vaní a sú určené pre miestny trh. 

Etiópia kávová plantáž umývanie kávy
Etiópia kávová plantáž umývanie

Po výdatnom kúpeli pracovníci rozložia kávové zrná na sitá do afrických lôžok a nechajú sušiť na slnku aspoň 30 dní. Počas celého procesu sušenia pracovníci kávové zrnká pravidelne kontrolujú a odstraňujú poškodené kúsky.

Kávová škôlka

Ďalším programom bola návšteva kávovej škôlky. Kávová plantáž Bonga bola obrovská. Išli sme vyše 20 minút, kým sme sa dostali do jednej z kávových škôlok. Vraj ich tu majú niekoľko. Videla som v nej rastliny rôznych veľkostí od 5 cm až do 50 cm. Keď rastlina vyrastie do určitej výšky, pracovníci ju vysadia na určené miesto na plantáži. Trvá približne 3-4 roky, kým kávovník prinesie prvé plody.

Etiópia kávová škôlka
Kávová škôlka
Etiópia kávová škôlka
Zasadené mladé rastliny

Tým sa skončila prehliadka kávovej plantáže Bonga. Ani som si neuvedomila, že som tam strávila niekoľko hodín. 

Awassa/Hawassa

Awassa, tiež známa ako Hawassa, sa nachádza v regióne Yirgacheffe a je ďalšia oblasť s výbornou kávou. Yirgacheffe je pomerne známy región v zahraničí. Väčšinou, keď som videla kávu z Etiópie, tak bola z tohto regiónu.

Kávové plantáže v tejto oblasti fungujú inak ako v Jimme. V Jimme je jedna veľká štátna plantáž, ktorá zamestnáva miestnych ľudí. V regióne Yirgacheffe má veľa ľudí za svojimi domami malý pozemok s kávovníkmi. Nebolo by to úžasné, ráno sa zobudiť, ísť do záhrady a nazbierať si čerstvú kávu?

Každý obyvateľ sa môže rozhodnúť, či si kávové čerešne ponechá, alebo ich predá firme. Tá následne kávové čerešne spracuje a exportuje do zahraničia.

Etiópia kávová plantáž umývanie
Umývanie
Etiópia kávová plantáž sušenie
Sušenie a kontrola

Plantáž, ktorú som neďaleko Awassy navštívila, produkuje viac ako milión ton kávy ročne. Proces spracovania je rovnaký ako v Jimme: pracovníci ručne triedia kávové čerešne podľa veľkosti. Stroj odstráni šupku a zrná idú do kúpeľa. Po dôkladnom umytí pracovníci rozložia kávové zrná na africké lôžka. Tu zostanú minimálne 30 dní. Pracovníci zrnká pravidelne kontrolujú a odstraňujú poškodené kúsky. Za jeden deň dokončia štyri rady afrických lôžok.

Etiópia kávová plantáž
Etiópia kávová plantáž odpad

Šupka z kávových čerešní putuje do obrovskej jamy, kde fermentuje a neskôr slúži ako hnojivo.

Harar

Región Harar je známy svojou skvelou kávou, no v posledných rokoch ľudia nahrádzajú svoje kávovníky katou jedlou (nazývanou aj čat). Dôvodom je, že káva sa môže zbierať iba dvakrát do roka, kým čat sa môže zbierať kedykoľvek počas roka. Predajom čatu zarobia viac peňazí ako predajom kávy. 

Po ceste z Dire Dawa do Hararu som videla mnoho ľudí držať a žuť nejaké listy rastlín – čat.  Niektorí len tak ležali na dlažbe a pozerali do prázdna. Bohužiaľ, mnoho ľudí v tomto regióne je závislých na čate. Dokonca sa tu nachádza najväčšia drogová skupina v krajine.

Žiaľ, prišla som v nedeľu, kedy bolo skoro všetko zavreté. Tým pádom sa mi nepodarilo navštíviť kávovú plantáž. Našťastie môj sprievodca mal známeho (ako všetci miestni sprievodcovia), ktorý mi upražil a predal kávu. 

Pred začatím prehliadky mesta mu zavolal. Keď sme dokončili prehliadku mesta, moja káva už na mňa čakala. Bola to najlepšia káva, akú som priniesla z Etiópie.

Čas na šálku kávy

Etiópia káva

Návšteva týchto kávových plantáží v Etiópii bola skvelým zážitkom a bola úplne odlišná od návštevy plantáží v Strednej Amerike. V Guatemale požívali na všetko, okrem zberu, stroje. Navštívil/a/i si niekedy kávovú plantáž? Ak áno, napíš do komentárov.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vorlíkov Newsletter

Prihlás sa k odberu pravideľného newslettra.