O ostrovoch San Blas som sa dozvedela úplnou náhodou. V hlavnom meste Panamy sme mali stráviť štyri dni a tak som hľadala, čo môžeme navštíviť. Jednou z možností bol celodenný výlet na ostrovy San Blas patriace Paname.
Panamské ostrovy San Blas je súostrovie zahŕňajúce približne 365 ostrovov, z ktorých je 49 obývaných. Samosprávnu právomoc nad ostrovmi má domorodý kmeň Kuna Yala. Okrem ostrovov im patrí aj susedná pevnina Guna Yala Comarca (zna mape zvýraznená červenou farbou),), ktorá sa rozprestiera pozdĺž pobrežia až po hranicu s Kolumbiou.
Ľudia z kmeňa Kuna hovoria jazykom Tulekaya. Mnohé deti navštevujú školy na pevnine a plynulo hovoria aj španielčinou. Iba tí, ktorí prichádzajú do styku s turistami, vedia trochu po anglicky.
Mnohé ostrovy sú neobývané. Na zopár ostrovoch som videla len jeden alebo dva domčeky, kde žila len jedna rodina. Niektoré ostrovy sú vyhradené len pre turistov, kde majú možnosť vyskúšať si, ako žijú domáci Kuna obyvatelia. Nie všetky ostrovy majú generátory energie. Elektrinu v noci odstavujú.
Praktické informácie
Či už plánuješ cestu solo alebo s organizovanou skupinou, nezabudni si určite zbaliť:
- Pas – Ten je potrebný na vstup od San Blas Hills, oblasti pod správou domorodých obyvateľov Kuna.
- Peniaze – na ostrovoch sa nedá platiť kartou. Vstupný poplatok do Guna Yala Comarca je $25 (amerických dolárov).
- Opaľovací krém
- Slnečné okuliare
- Uterák
- Plavky a náhradné veci na oblečenie
- Veci na šnorchlovanie
- Vodu vo fľaške na celý deň – voda na ostrovoch nie je pitná
- Jedlo – ovocie, sladkosti alebo niečo slané
- Lieky na cestu autom, ak ti býva v aute zle. Budeš ich určite potrebovať.
- Vlhké utierky alebo dezinfekčný gél na ruky
Cesta na ostrovy
Niekoľko spoločností organizuje celodenné výlety z hlavného mesta Panamy na ostrovy San Blas. Určite sa tam dá dostať aj samostatne miestnymi spojmi. Ja som zarezervovala tento výlet cez Tripadvisor.
Výlet začal okolo 5:15 ráno. Nasledovali dve hodiny 6 miestnym 4×4 autom po pomerne dobrej Panamerickej magistrále z Panamy po čerpaciu stanicu a malý obchod El Llano Cartí, kde sme si spravili krátku prestávku. Súčasťou budovy je aj malá reštaurácia, ktorá sa veľmi rýchlo zaplní hladnými turistami. Ideálne je zbaliť si jedlo deň predtým. Do auta sa to určite zmestí a aspoň sa vyhne čakaniu v dlhom rade.
Z čerpacej stanice sme nepokračovali po Panamerickej magistrále, ale odbočili sme vpravo na malú cestu. Prvých pár minút sa išlo pohodlne, no čoskoro začalo dobrodružstvo a z dvoch pruhov sa stal jeden. Určite poznáš tento vtip z detstva:
“Ako sa povie zemetrasenie po japonsky?”
“Sama jama domy fuč.”
Asi tak vyzerala naša cesta nasledujúcu hodinu a pól. Nemali sme ani 5 metrový úsek bez obrovských jám. Náš šofér si spríjemňoval cestu obehovaním sa s inými šoférmi. Verím, že oni sa nudili, keďže absolvujú túto cestu každý deň. No pre nás v aute to bolo utrpenie. Častokrát som sa kŕčovito držala úchytky nad dverami a dúfala, že sa nepretočíme na bok.
Ako sme išli kopcami San Blas Hills hore a dole, mali sme neskutočne krásny výhľad na okolitú krajinu. Už len kvôli týmto výhľadom sa táto krkolomná cesta oplatila. Našťastie u nás neprišlo nikomu cestou zle a všetci sme ju úspešne prežili až k malému prístavu.
Prístav
Tu nás miestni obyvatelia zaradili podľa mien do rôznych skupín. Spolu so mnou v aute sa viezla aj dvojica z Holandska. Tí plánovali prespať dve noci na jednom z ostrovoch a tak ich zaradili do inej skupiny ako mňa. Čakali sme asi 30 minút, kým všetci z našej skupiny dorazili. Dostali sme záchranné vesty a o 10:10 sme vyrazili na more.
Ostrovy
Súčasťou výletu bola návšteva troch ostrovov a prírodného kúpaliska. Ako prvý sme navštívili ostrov Isla Pelicano, ktorý je vzdialený od pevniny 40 minút loďkou. Po 20 minútach som zbadala prvé ostrovy. Niektoré boli plné maličkých domčekov, iné boli prázdne alebo mali jeden domček.
Po vystúpení z lode nás náš sprievodca zaviedol k pripraveným stoličkám. Rýchlo som si odložila veci a išla si obzrieť ostrov.
Isla Pelicano patrí medzi menšie ostrovy a slúži iba pre turistov. V strede ostrova stála malá drevená chatrč pre domácich obyvateľov na prípravu občerstvenia. Kým som sa prechádzala po ostrove, náš sprievodca nám priniesol čerstvé ovocie – melón a ananás.
Voda mala fantastickú teplotu a bola plytká. Po ponorení som videla len zopár malých rybiek.
Po dvoch hodinách sme sa premiestnili na prírodné kúpalisko. Je to plytčina v mori, kde mi bola voda asi po plecia. Mala som šťastie a počas šnorchlovania som videla malú hviezdovku. Toto prírodné kúpalisko ma ohúrilo.
Vyhladnutí sme sa rýchlo vrátili do loďky a pokračovali na ďalší ostrov – Isla Perro (Pes). Ako prvé nás čakal obed. Ja som sa rozhodla pre krevety s patacones (vyprážný plantain (zeleninový banán) v cestičku).
Hodina ubehla ako nič a my sme sa presunuli na posledný ostrov výletu – Isla Aguja. Tento ostrov slúži na ubytovanie turistov a nachádza sa tam malá reštaurácia s barom. Tu som si objednala rum v kokose a ochutnala karibského homára.
Jedlo a pitie
Na niektorých väčších ostrovoch sa nachádzajú malé reštaurácie s obmedzeným menu. Jedlá zvyčajne zahŕňajú ráno ulovené ryby, kraby, krevety, homáre a chobotnice. Ako príloha sa dáva buď ryža alebo patacones (vyprážaný plantain (zeleninový banán) v cestičku) a zeleninový šalát.
Na ostrove Isla Perro sme mali obednú prestávku. Jeden nápoj a jedlo bolo v cene výletu. Bolo možné si objednať jedlo a nápoje navyše. Treba si dávať pozor, aby fľaše a plechovky neboli otvorené. Voda na ostrovoch sa neodporúča piť.
Ubytovanie na ostrovoch zvyčajne zahŕňa aj stravu. Na väčších ostrovoch sa nachádzajú malé obchody s potravinami. Výber je obmedzený, keďže všetko sa musí dovážať z pevniny. Niektoré z ostrovov majú jeden malý bar, ktorý slúži domácim aj turistom. Ľad je na ostrovoch San Blas veľmi ťažko dostupný.
Záver
Výlet na ostrovy San Blas rozhodne stál za dlhé cestovanie autom (asi 7 hodín). Do budúcna by som zmenila čas strávený na prvom ostrove na jednu hodinu a vynechala prírodné kúpalisko. Ušetrený čas by som radšej strávila na poslednom ostrove Isla Aguja, kde je možnosť posedieť v reštaurácii. Poprípade by som zahrnula návštevu jedného z príbytkov domácich obyvateľov. Veľmi rada by som videla, ako žijú v tých drevených chatkách, alebo sa dozvedela viac o ich kultúre a zvyklostiach.