Čo navštíviť a vidieť v ázijskej časti Istanbulu

Istanbul sa skladá z európskej časti ležiacej na Balkánskom polostrove a ázijskej časti, patriacej už do Blízkeho Východu. Tieto dve časti mesta oddeľuje prieliv Bospor. V tomto článku sa zameriam na ázijskú časť Istanbulu.

Turisti veľmi nenavštevujú ázijskú časť. Preto sú tu lacnejšie ceny na trhoch, v obchodoch, či v reštauráciách. Ubytovanie je lacnejšie a preto tu býva veľa domácich Turkov a študentov. Do európskej časti dochádzajú za prácou a školou.

Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.

Z európskej časti sa na ázijskú dá dostať:

  • Autom cez ​​most 15 Temmuz Şehitler (Most martýrov z 15 júla, nazývaný aj Bosporský most) alebo cez tunel Avrasya.
  • Metrom zo stanice Sirkeci (alebo inej stanice, ale pravdepodobne bude treba prestupovať) na stanicu Uskudar.
  • Loďou zo Sirkeci na Uskudar, ktorá premáva každých 20 minút.
Istanbul Uskudar
Loď medzi Sirkeci a Uskudar

Fontána Ahmeda III. 

Fontána sa nachádza pred vstupom do mešity Mihrimah Sultan. Aj túto fontánu dal postaviť sultán Ahmed III. pod svojim umeleckým menom. Bola postavená v roku 1728. Všetky štyri strany fontány dekorujú básne. Niektoré z nich zložil sám sultán. 

Fontána Ahmeda III. 
Fontána Ahmeda III. 

Mešita Mihrimah Sultan

Mešita Mihrimah Sultan (turecky: Mihrimah Sultan Camii) sa nachádza hneď oproti trajektového terminálu. Sulejmanová dcéra Mihrimah poverila stavbou známeho architekta Mimar Sinana a bola dokončená v roku 1548. 

Istanbul Mešita Mihrimah Sultan
Istanbul Mešita Mihrimah Sultan

Mihrimah nebola s mešitou spokojná, pretože interiér mešity bol veľmi tmavý a slnečné lúče ťažko prenikali do mešity. Preto Mihrimah poverila Mimar Sinana postaviť lepšiu mešitu s tým istým názvom na európskej časti.

Mešita Yeni Valide

Mešitu Yeni Valide (turecky: Yeni Valide Camii, anglicky New Queen Mother’s Mosque) dokončili v roku 1710. Bola to posledná klasická osmanská mešita. Mešita Yeni Valide bola postavená pre sultána Ahmeda III. na počesť jeho matky. 

Istanbul Mešita Yeni Valide
Istanbul Mešita Yeni Valide

Mnohé mešity boli postavené matkami alebo dcérami sultána. Ženy nemohli pracovať, ani investovať a tak sa venovali charite. Okrem toho peniaze nemali kde minúť a tak financovali stavby mešít.

Trh, malebné uličky a kaviarničky

V oblasti za mešitou Yeni Valide sa nachádzajú mnohé obchodíky a kaviarničky. Ceny sú nižšie ako na európskej časti. Táto oblasť môže zdať chaotická, lebo je plná ľudí zjednávajúcich ceny.

Istanbul Uskudar trhy
Istanbul Uskudar trhy

Promenáda s rybármi

Chytanie je rýb je populárne v celom Istanbule. Vraj je to nielen skvelý koníček, ale ľudia tým zároveň ušetria peniaze na potravinách. Čo si nalovia, to majú potom na večeru, či obed. 

Istanbul Uskudar
Istanbul Uskudar

Treba si dávať pozor pri choden. Sú dosť neohľaduplní a nepozerajú sa za seba, keď hádžu návnadu do vody.

Prezidentov dom

Prezidentov dom som našla úplne náhodou. Mojím cieľom bolo ísť na najvyššiu budovu ázijskej časti – Camlica Kulesi. Bol to jediný dom na ulici obklopený húfom novinárov. Turci mali v tento deň druhé kolo prezidentských volieb. Novinári tu stáli od obeda a snažili sa obsadiť  čo najlepšie miesto, aby večer dobre videli na prezidenta Erdogana počas jeho príhovoru. Vôbec nepochybovali, že vyhrá.

Istanbul Uskudar prez dom
Prezidentský dom

Jeden z novinárov mi prezradil, že v tejto oblasti je veľké množstvo nielen policajtov, ale aj tajných agentov, ktorí dohliadajú na bezpečnosť.

Veža Camlica Kulesi

Túto vežu som videla počas výletu loďou po Bospore. Je ťažko prehliadnuteľná, keďže je najvyššou budovou na ázijskej časti. 

Metrom M5 som sa dostala na stanicu Kısıklı a odtiaľ išla pešo cez park Kucuk Camlica Koskleri. Bol to krásny park s mnohými chodníčkami. Jeden z chodníkov viedol k veži Camlica Kulesi. Cesta trvala asi 20 minút.

Pred vstupom do areálu je kontrola. Do vnútra sa nemôžu brať žiadne potraviny.

Istanbul Veža Camlica Kulesi

Vstupné bolo vyššie – 450 lír pre turistov (okolo 15 €) a 350 lír pre domácich. Pre zlé počasie som sa rozhodovala, či ísť. Jeden zo zamestnancov sa ma snažil odhovoriť, vraj lístok je drahý a je veľmi zlé počasie, nič neuvidím. Ukázal mi obrazovku s vonkajšou kamerou, kde som naozaj nič nevidela. Len šedú hmlu.

Za pekného počasia je odtiaľ nádherný výhľad na celý Istanbul. 

Kopec Camlica

Kopec Camlica je skvelým miestom s výhľadom na Istanbul. Nie je až v takej výške ( iba 265 metov nad morom) ako veža Camlica Kulesi, je však zadarmo. Stačí ísť metrom na zastávku Kisikli a odtiaľ asi 20 minút pešo. Pre zlé počasie som tam nešla.

Panenská veža 

Panenská veža (turecky: Kiz Kulesi, anglicky: Maiden’s Tower) je maličká veža na vstupe do Bospora, neďaleko Uskudar. 

Istanbul Panenská veža
Istanbul Panenská veža

Existuje niekoľko príbehov o tejto veži. Jeden z nich je: raz jedna veštkyňa prorokovala, že cisárovu veľmi milovanú dcéru zabije jedovatý had na jej osemnáste narodeniny. Cisár dal postaviť vežu v Bospore a presťahoval tam svoju dcéru, aby ju ochránil pred hadmi. Nikto ju nemohol navštevovať, iba on. Na jej osemnáste narodeniny jej cisár priniesol kôš exotického ovocia ako dar. Zároveň sa tešil, že proroctvo nevyšlo. Žiaľ, medzi ovocím sa skrýval had, ktorý princeznú pohrýzol. Princezná zomrela v náručí svojho otca.

Na záver

V ázijskej časti sa nachádzajú miesta s krásnym výhľadom na celý Istanbul, preto si na jej návštevu treba vybrať slnečné počasie. Ja som mala smolu. Jediný deň, keď pršalo a bolo zamračené, bol zrovna deň, keď som tam išla.

Navštívil/a/i si túto časť Istanbulu? Čo ťa najviac zaujalo?


Iné príspevky z Istanbulu

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vorlíkov Newsletter

Prihlás sa k odberu pravideľného newslettra.