Konšantinopol, dnes Istanbul, mal veľký vplyv aj na slovenskú históriu a vznik písma. Kto by si z hodín dejepisu nepamätal mená Konštantín a Metod. Túto metropolu rozloženú na dvoch kontinentoch som navštívila aj ja. Vo štvrti Sultanahmet som strávila jeden deň. V tomto článku sa zameriam na miesta, ktoré odporúčam určite navštíviť.
Sultanahmet, nazývaný aj Staré mesto, je historická časť a zároveň aj srdce Istanbulu. Bolo to centrum Osmanskej ríše a je pomenované po osmanskom sultánovi Ahmedovi I. Istanbul je známy ako mesto siedmich kopcov a Sultanahmet je prvým kopcom Istanbulu.
Ráno som začala pri Malej Hagia Sofia, ktorá bola len 3 minúty od môjho hotela Sokullu Pasa. Inšpirácie, kde sa ubytovať v tejto štvrti sú v tomto článku. Odtiaľ som si po ceste k Modrej Mešite obzrela výklady v bazári Arasta.
Malá Hagia Sofia
Malá Hagia Sofia (anglicky: Little Hagia Sophia, turecky: Küçük Ayasofya Camii) je bývalý gréckoprávny kostol, ktorý bol zasvätený Sergiusovi a Bacchusovi. Viaže sa k nemu legenda o synovcovi cisára, Justiniánovi, ktorý bol obvinený zo sprisahania voči cisárovi Justínovi I. Cisár ho odsúdil na smrť. Ale vyhol sa mu po tom, keď sa svätí Sergius a Bacchus zjavili Justínovi a ručili za Justiniánovu nevinu. Justinián sľúbil, že keď sa stane cisárom, zasvätí týmto dvom svätcom kostol.
Počas osmanskej vlády bol tento kostol zmenený na mešitu.
Užitočné rady:
- Vstup je zdarma.
- Pred vstupom sa treba vyzuť. Ženy si musia zahaliť hlavu, preto odporúčam nosiť so sebou šatku.
- Otváracia doba: každý deň. V dobe modlitieb je pre turistov zatvorená.
Arasta Bazár
Bazár Arasta sa nachádza medzi Modrou Mešitou a ulicou Toruk. Je to len jedna ulička s malými obchodmi. Cez deň je tu veľa turistov obzerajúcich tradičné turecké výrobky od bižutérie, oblečenia až po koberce.
Modrá Mešita
Modrá Mešita (anglicky:Blue Mosque, turecky: Sultanahmet Camii) je známa historická mešita v Istanbulskej štvrti Sultanahmet. Modré dlaždice, ktoré vidieť v celom interiéri mešity, prispeli k pomenovaniu mešity. Tieto unikátne keramické dlaždice boli vytvorené v meste Iznik a majú viac ako 50 rôznych tulipánových dizajnov.
Mešitu postavili za vlády sultána Ahmeda I. začiatkom 17-stého storočia (1616). Od roku 1985 je mešita zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a ročne ju navštívia milióny turistov z celého sveta. Mešita sultána Ahmeda je prvou z dvoch tureckých mešít so šiestimi minaretmi.
Užitočné rady:
- Vstup je zdarma.
- Pred vstupom sa treba vyzuť. Ženy si musia zahaliť hlavu, preto odporúčam nosiť so sebou šatku.
- Otváracia doba: každý deň. V dobe modlitieb je pre turistov zatvorená.
- Ideálne navštíviť ráno, alebo večer, a vyhnúť sa tak čakaniu v radoch.
Námestie Sultanahmet – Konštantinopolský Hipodrom
Na námestí Sultanahmet, kedysi nazývané Konštantinopolský Hipodorm, sa nachádzajú dva obelisky – Theodosiusov a Murovaný (Walled), Hadí stĺp (Serpent Column) a Nemecká Fontána (German Fountain).
Múzeum tureckého a islamského umenia
Vstup do múzea je z námestia Sultanahmet. Pôvodne bolo toto múzeum časťou Suleymaniye mešity. V roku 1983 ho premiestnili do paláca Ibrahima Pašu pri Modrej Mešite. Budova múzea je jednou z najstarších zachovaných palácových budov.
Užitočné rady:
- Vstup je 390 TL
- Lístok sa dá kúpiť na oficiálnej stránke múzea tu
- Otvorené denne 9:00 – 20:00
Ulica Yerebatan
Ulica Yerebatan je obľúbená medzi turistami najmä kvôli farebným domčekom, ktoré slúžia ako kaviarne či reštaurácie. Okrem toho sa na nej nachádzajú aj pozostatky mešity Lala Hayrettin, ktorá žiaľ nie je dostupná verejnosti.
Yerebatanská Bazilika
V Istanbule je veľké množstvo zásobární vody a Bazilika je asi najznámejšia. Nachádza sa v nej aj legendárna hlava Medúzy.
Užitočné rady:
- Otvorená denne 9:00 – 22:00
- Vstup je od 33 TL až po 400 TL
- Odporúčam kúpiť si lístok online, a vyhnúť sa tak čakaniu v rade
- Lístok sa dá kúpiť na oficiálnej stránke zásobárne tu
Hagia Sofia
Chrám Hagia Sofia (anglicky: Hagia Sophia, turecky: Ayasofya Kebir Camii) začali stavať v roku 532 nášho letopočtu za vlády byzantského cisára Justiniána I. Dokončili ho o 4 roky neskôr v roku 537. Takmer tisícročie tento chrám slúžil ako hlavný kostol Byzantskej ríše a bol známy ako Veľký kostol svätej múdrosti.
Po dobití Konštantinopolu v roku 1453 Osmani premenili tento chrám na mešitu a pridali islamské prvky ako minarety a mihraby (výklenok alebo komora v mešite označujúca smer Mekky). Následne túto nádhernú a unikátnu stavbu zapísali do svetového dedičstva UNESCO v roku 1985.
Užitočné rady:
- Vstup je zdarma.
- Pred vstupom sa treba vyzuť. Ženy si musia zahaliť hlavu, preto odporúčam nosiť so sebou šatku.
- Otváracia doba: každý deň od 10:00 do 22:00
- Ideálne navštíviť ráno alebo večer, a vyhnúť sa tak čakaniu v rade.
Fontána Ahmeda III.
Fontánu Ahmeda III. postavili v roku 1729 a nahradila byzantskú fontánu s menom Perayton. Jej tvar a výzdobu navrhol sám sultán Ahmed III. pod svojím umeleckým menom.
Ulica Soguk Cesme
Ulica Soguk Cesme sa nachádza medzi Hagia Sofia a palácom Topkapi. Pýši sa deviatimi drevenými domami z osmanskej ríše, nazývanými aj Ayasofya Konakları (Hagia Sophia Mansions).
Palác Topkapi
Palác Topkapi dal postaviť sultán Mehmed II., známy ako Mehmed Dobyvateľ, v rokoch 1459 a trvalo 6 rokov, kým bola stavba dokončena. Okrem toho, že v ňom bývala celá sultánova rodina, palác sa používal aj ako administratívne a vzdelávacie centrum štátu. V paláci sa odohrávali najdôležitejšie štátne záležitosti a udalosti v histórii.
Podoba paláca sa neustále menila, každý nový sultán dal zbúrať alebo pristaviť nové budovy. Po zemetraseniach a požiaroch prešiel dvakrát veľkou rekonštrukciou. V roku 1924 sa zmenil na múzeum.
Na nádvorí paláca bolo aj miesto na popravu odsúdených. Podľa domácich sprievodcov sa vraj zachoval pôvodný kameň, na ktorom kati stínali hlavy.
Užitočné rady:
- Vstup je od 750 TL pre zahraničných turistov, domáci zaplatia 150 TL
- Odporúčam kúpiť si lístok online, a vyhnúť sa tak čakaniu v rade. Oficiálna stránka tu.
- Otváracia doba je od 9:00 do 18:00
- Zatvorený v utorok
Hagia Eiréné
Hagia Eiréné sa nachádza na vonkajšom nádvorí paláca Topkapi a je najstarším kresťanským kostolom z Byzantskej ríše. Kostol bol zasvätený Božiemu mieru a jeho meno pôvodne znamená „posvätný pokoj“. Bol to tiež druhý najväčší kostol v Istanbule po Hagia Sophia. Preslávil sa tým, že to bol jediný kostol bez obrazov.
V roku 1924 sa stal prvým múzeum v Istanbule. Má výbornú akustiku na konanie koncertov.
Užitočné rady:
- Vstup je 350 TL pre zahraničných turistov, domáci zaplatia 60 TL
- Lístok je súčasťou vstupu do Topkapi paláca. Ale dá sa kúpiť aj samostatne. Oficiálna stránka tu.
- Otváracia doba je od 9:00 do 18:00
- Zatvorený v utorok
Archeologické muzeum
Istanbulské archeologické múzeum má asi milión artefaktov z rôznych kultúr privezených z krajín celého sveta. Artefakty začal zbierať už Mehmed Dobyvateľ. Kachličkové múzeum, ktoré v súčasnosti vystavuje príklady tureckých dlaždíc a keramiky, je jedným z najstarších príkladov osmanskej civilnej architektúry v Istanbule.
Užitočné rady:
- Vstup je 340 TL
- Lístok sa dá kúpiť na oficiálnej stránke tu.
- Otváracia doba je od 9:00 do 20:00
Park Gulhane
Park Gulhane existuje od roku 1806, no pre verejnosť bol otvorený až v roku 1912. Kedysi bol súčasťou areálu paláca Topkapi. Neskôr slúžil tento park ako Zoologická záhrada. O zvieratá sa starali úradníci a niekoľkokrát sa stalo, že zvieratá ušli o ohrozovali ľudí v okolí. Po mnohých sťažnostiach Zoo presunuli na iné miesto.
Dnes je obľúbeným miestom odpočinku a únikom pred rušným mestom. V parku sa nachádzajú mnohé fontány, sochy, zásobáreň vody, či pozostatky z budov z Osmanskej ríše.
Užitočné rady:
- Vstup zdarma
- Otváracia doba je od 6:00 do 22:30
- Zásobáreň vody v parku má vstup zdarma. V pondelok je zatvorená.
Na záver
Staré mesto, Sultanahmet, má bohatú históriu a ponúka každému návštevníkovi náhľad do minulosti v podobe mnohých zachovaných stavieb. Ak plánuješ cestu do Istanbulu, Sultanahmet treba určite navštíviť.
Iné príspevky z Istanbulu