Objav tajomstvo kamenného mesta Lalibela, kde sa nachádzajú úchvatné kamenné kostoly, ktoré sú zázrakom stavebného umenia. Kostoly v etiópskom mestečku Lalibela sú pozoruhodným historickým a náboženským dedičstvom tejto krajiny. Táto jedinečná lokalita je tiež známa ako “Jeruzalem Etiópie”.
Kostoly boli vytesané do okolitých skál v 12. storočí za vlády kráľa Lalibely. Tento kráľ bol nesmierne pobožný a vytvoril ich ako osobný symbol jeho viery a oddanosti kresťanstvu. V roku 1978 ich zapísali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sú dôležitým pútnickým miestom a symbolom náboženských koreňov Etiópie.
Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.
Lokalita a ako sa tam dostať
Lalibela sa nachádza v regióne Amhara v severnej časti Etiópie.
Do Lalibely je možné sa dostať nasledujúcimi spôsobmi:
- Letecky: Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob. Mesto má vlastné letisko, Lalibela Airport. Ethiopian Airlines (oficiálna stránka tu) má aspoň jeden let denne a trvá približne 1 hodinu. Ak použiješ Ethiopian Airlines aj na prílet do krajiny, získaš 50% na vnútroštátne lety.
- Autobusom: Z hlavného mesta Addis Ababa je pravidelný denný spoj. Je to dvojdňová cesta.
- Autom: Cesty sú občas v zlom stave. Treba byť pripravený na cestovanie v ťažkých podmienkach. Cesta z Addis Ababa trvá minimálne 16 hodín.
Letisko Lalibela Airport je vzdialené od mestečka Lalibela asi 11 kilometrov. Cesta je občas bez asfaltu, ale sú počas nej krásne výhľady na okolitú krajinu. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dostať z letiska do mestečka Lalibela:
- Minibus: Medzi letiskom a mestečkom pravidelne premáva minibus. Do jedného dopravného prostriedku sa zmestí 8 ľudí. Lístok stojí 100 birr.
- Taxi: Každý taxikár sa snaží nabrať čo najviac ľudí (3-4). Málokedy sa stáva, že v taxíku je iba jeden pasažier.
- Súkromná doprava: niektoré hotely a majitelia ubytovní ponúkajú súkromný odvoz z letiska.
Ak plánuješ navštíviť Lalibelu počas sviatkov, nezabudni si kúpiť letenku a rezervovať ubytovanie čo najskôr. Tieto sviatky sú hlavne:
- Enkutatash – Etiópsky Nový rok, 11. septembra podľa Gregoriánskeho kalendára
- Maskal – Deň získania svätého kríža, 27. septembra podľa Gregoriánskeho kalendára
- Gena – Etiópske Vianoce, 7. januára podľa Gregoriánskeho kalendára
- Timkat – Traja králi, 12 dní po etiópskych Vianociach, 19. januára
Vstup
Cena lístka je $50 (amerických dolárov). Platí sa v amerických dolároch. Ak sa rozhodneš platiť v etiópskych birroch, cena sa prepočíta podľa aktuálneho kurzu.
Lístok je platný 5 dni a má neobmedzený počet vstupov.
Pri kúpe lístka sa treba preukázať platným cestovným pasom.
Pred vstupom do kostolov sa treba vyzuť. Pri menších kostoloch sa topánky nechávajú priamo na schodoch. Bet Medhane a Maryam majú vyhradený priestor na odloženie obuvi.
Muži a ženy majú rôzne vstupy do kostolov. Turisti väčšinou vstupujú do kostolov cez vstup pre ženy. Nie je povinné si zahaliť vlasy šatkou, avšak počas omší sa to očakáva.
Chrámy
Etiópia je najstaršia kresťanská krajina na svete (od roku 330 nášho letopočtu). Existuje niekoľko teórii o vytvorení týchto výnimočných stavieb. Niektorí ľudia veria, že ich vytesali templárski rytieri.
Najrozšírenejšia teória je, že kráľ Lalibela dal vytesať tieto kostoly. Túto informáciu možno nájsť aj v malom múzeum pri vstupe do areálu kostolov. Kráľ Lalibela postavil tieto kostoly okolo úseku rieky Jordán v Etiópii. Jeho zámerom bolo privítať kresťanov v „novom Jeruzaleme“.
V Lalibele sa celkovo nachádza 11 veľkých kostolov, ktoré tvoria unikátny náboženský a historický komplex. Tieto kostoly sú rozdelené do dvoch hlavných skupín.
Skupina svätej Trojice (Northern Cluster)
Bete Medhane Alem
Tento kostol je najväčším monolitickým kostolom na svete a je známy ako “Dóm svätej spásy.” Je prvý kostol po vstupe do areálu.
Bete Maryam (Dóm svätej Márie)
Podľa legendy Bete Maryam vytesali prvý a je to najstarší kostol. Je obľúbeným pútnickým miestom. V tomto kostole sa konajú hlavné omše počas Vianoc a narodením kráľa Lalibela.
Bete Meskel
Je zasvätený najväčšiemu kresťanskému sviatku v Etiópii, Meskel, ktorý oslavuje nájdenie svätého kríža. Podľa etiópskych pravoslávnych tradícii do tohto kostola môžu vstúpiť iba muži. Ženy majú vstup zakázaný.
Bete Danagel
Povráva sa, že kaplnku Bete Danagel (Dóm panien) postavili na pamiatku 50 mníšok, ktoré umučili na príkaz rímskeho cisára Juliána.
Bete Qedus Mikael a Golgotha
Stavby Bete Qedus Mikael a Bete Golgotha patria k sebe a dá sa k nim dostať tým istým vchodom. Bete Golgotha je pomenovaný podľa oblasti, kde bol pochovaný Ježiš. Je to najposvätnejší kostol v Lalibele, pretože je v ňom pochovaný kráľ Lalibela. Spolu s ním je v Bete Golgotha uložená aj jeho modlitebná palica. Ženy nemajú povolený vstup.
Bete Qedus Mikael sa nazýva aj Debra Sina, čo znamená Hora Sinaj.
Bete Giyorgis (Dóm svätého Juraja)
Niektorí zaraďujú Bete Giyorgis do severnej časti, iní do južnej. Ja som sa rozhodla, že bude mať samostatnú skupinu.
Tento kostol je považovaný za jeden z najkrajších kostolov v Lalibele a je zasvätený svätému Jurajovi. Kostol je vysoký 15 metrom. Jeho krížová architektúra tvorí dojem kríža, čo je veľmi špecifické pre tento kostol.
Skupina svätých párov (Southern Cluster)
Bete Gabriel Rufael
Vchod do tohto kostola je netradičný. Treba prejsť mostom ponad suchú, hlbokú priekopu. Podľa miestnych kňazov táto priekopa symbolizuje peklo a most symbolizuje cestu do neba.
Kostol je pomenovaný po archanjeloch Gabriel a Rafael. Kvôli zlému stavu strechy v Bete Raphael, bohoslužby sa konajú iba v Bete Gabriel.
Bete Gabriel Raphael a Bete Aba Libanos spája úzky, ale zároveň aj vysoký tunel.
Bete Aba Libanos
Podľa legendy sa na stavbe tohto kostola podieľali anjeli a trvala iba jednu noc. Kostol je zasvätený etiópskemu svätcovi zo 6. storočia Aba Libanosovi. Manželku kráľa Lalibela, Meskel Kebra, pochovali v tomto kostole. Oltár sa nachádza v posvätnej časti kostola, kam nikto nesmie vstúpiť.
Bete Amanuel
Bete Amanuel je jediný monolitný kostol v južnej časti kostolov. Niektorí historici sa domnievajú, že Bete Amanuel bol súkromnou kaplnkou kráľovskej rodiny.
Bete Qedus Mercoreus
K Bete Qedus Mercoreus vedie 35 metrov dlhý tmavý tunel. Hovorí sa, že predstavuje peklo. Vo vnútri je krásna freska (pravdepodobne z 15. storočia), ktorá podľa miestnych sprievodcov predstavuje troch mudrcov.
Monolitický kríž
Nachádza sa v koryte vyschnutej rieky Jordán a je zarastený okolitými rastlinami.
Omša
V Bete Medhane Alem a Bete Maryam sa každé ráno konajú omše. Tento zážitok si rozhodne nenechaj ujsť. Muži a ženy vstupujú do kostolov rôznymi schodmi. Pri vstupe možno nájsť drevené palice. Keďže v kostoloch nie sú miesta na sedenie a omše môžu byť dlhé, ľudia používajú drevené palice na opretie sa.
Môj sprievodca mi odporučil zahaliť si vlasy. Prejavuje sa tým úcta k miestnym zvyklostiam. Počas bohoslužby muži hrali na bubny a odriekali modlitby.
Na konci omše kňaz išiel ku každému prítomnému a dal mu pobozkať veľký drevený kríž. Dokonca prišiel aj ku mne.
Nie všetci veriaci sú počas bohoslužby vo vnútri kostola. Mnohé kostoly sú pomerne malé a zmestí sa do nich iba malý počet ľudí. Väčšina ľudí posedáva vonku alebo sa opiera o múry.
Záver
Počas mojich ciest svetom väčšinou objavujem nejakú lokalitu sama bez sprievodcu. V prípade Lalibely odporúčam nájsť si miestneho sprievodcu aspoň na jeden deň (ideálne prvý deň), ktorý pozná lokalitu a porozpráva o miestnej histórii a zvykoch. Najlepšie je kontaktovať majiteľov ubytovania.
Lalibelské kostoly vo mne zanechali obrovský rešpekt. Skoro všetky stavby, hádam okrem Petry, sú postavené odspodu smerom hore. Tu postupovali opačne a stavby vyhĺbili do zeme. Veľmi ľutujem, že som nemala viac času na strávenie v tomto tajomnom mieste a preskúmať každú jednu stavbu oveľa podrobnejšie.