Každý má iné dôvody, prečo navštíviť Berlín v Nemecku. Často sa tu konajú rôzne kultúrne alebo hudobné podujatia. Ja som Berlín navštívila začiatkom septembra, keď bolo ešte príjemné jesenné počasie. V tomto príspevku sa zameriam na to, ako stráviť jeden deň v Berlíne.
Upozornenie: Niektoré odkazy v tomto článku obsahujú odkazy na partnerské produkty. Ak klikneš na odkaz a kúpiš si akúkoľvek službu, môžem získať malú províziu (bez ďalších nákladov pre teba). Pomôže mi to s prevádzkovaním tohto blogu.
S mojou kamarátkou Nic sme začali cestu v salóniku British Airways T5 Galleries South na londýnskom letisku Heathrow. Bol to večerný let, takže sme v ten deň nemali toho veľa na pláne, iba nájsť ubytovanie. Cez booking.com sme našli super ubytovanie Nena Apartments s dvoma spálňami.
V sobotu ráno sme po výdatných raňajkách vyrazili spoznávať Berlín. Lístky na metro sme si kúpili priamo na zastávke metra v žltom automate. Počas celého dňa som skúšala cestovnú eSIM od spoločnosti Nomad (recenzia tu).
Siegessäule
Víťazný stĺp sa nachádza v samom strede obrovského parku Tiergarten. Táto stavba je vysoká 66,89 metrov a bola postavená na počesť víťazstva v Dánsko – Pruskej vojne v roku 1864. Na stĺpe je pozlátená socha Viktórie.
Vstup bol 4€ a dalo sa platiť iba v hotovosti. Turisti mohli vyjsť až k soche, úplne nahor. Viedlo tam super úzke a točité schodisko, na ktoré som neodvážila ísť. Zhora musel byť krásny výhľad na celý Berlín.
Vo vnútri budovy boli vystavené rôzne stavby sveta ako napríklad londýnsky Big Ben, newyorská Socha slobody, a historické fotografie Brandenburger Tor.
Tiergarten
Od Víťazného stĺpa k Branderburger Tor je krásna prechádzka parkom Tiergarten. Park je obrovský a dá a v ňom stráviť celý deň. Odporúčam sa zastaviť pri Floraplatz, ktorého história siaha až do roku 1741. V kruhu sa nachádza bronzová socha jazdca “Amazone zu Pferde”, ktorá je obklopená ôsmimi zvieratami.
Neďaleko som našla Beethoven-Haydn-Mozartov pamätník, ktorý bol postavený koncom 19. storočia. Počas druhej svetovej vojny bol značne poškodený.
Ako som pokračovala smerom k Brandenburger Tor, na pravej strane cesty som uvidela Sowjetisches Ehrenmal. Bol to pamätník pre sovietskych vojakov, ktorí padli počas oslobodzovania Berlína.
Oproti pamätníku, priamo v strede štvorprúdovej cesty sa nachádza tri metre vysoká bronzová socha Der Rufer od Gerharda Marcksa. Na jej piedestáli je citát od Francesca Petrarcha “Ich gehe dutch die Welt und rufe: Friede, Friede, Friede.” (Kráčam svetom a kričím: Mier, mier, mier). Volanie po slobode bolo vypočuté, necelých šesť mesiacov po jej inštalácii bol berlínsky múr zbúraný.
Reichstag
Reichstag je historické sídlo nemeckého parlamentu. Každoročne ho navštívia milióny turistov z celého sveta, najmä kvôli sklenenej kopule Glasskupel, z ktorej je nádherný výhľad na mesto. Mne sa to nepodarilo, pretože vstupenka sa na mieste nevydávala.
Vstup je zdarma, avšak pred návštevou sa treba zaregistrovať na oficiálnej stránke tu.
Brandenbunger Tor
Brandenburská brána je jednou z najznámejších pamiatok Berlína. Symbolizuje rozdelenie Berlína počas studenej vojny na východ a západ. Architekt Carl Gotthard Langhans sa inšpiroval bránou pri vchode do Akropole v Aténach. Bránu postavili okolo roku 1791. Je 26 metrov vysoká a 65,5 metrov dlhá.
Po dobití Berlína Napoleonovou armádou sochu Quadriga previezli do Paríža ako vojnovú korisť a znak víťazstva. V roku 1814 po abdikácii Napoleona ju vrátili nazad do Berlína a odvtedy je na vrchole brány.
V zrenovovaných budovách na Pariser Platz pri Brandenburskej bráne je berlínska akadémia Akademie der Künste. Je jednou z najstarších kultúrnych inštitúcií v meste.
Pamätník obetiam holokaustu
Neďaleko Brandenburskej brány sa nachádza Pomník zavraždeným Židom Európy, známy aj ako pamätník obetiam holokaustu. Na ploche približne jedného futbalového ihriska sa nachádza 2711 kusov betónových monolitov.
Unter den Linden
Bulvár pod lipami je chodník od Brandenburskej brány k Berlínskej katedrále. Pod lipami boli lavičky, na ktorých sedeli unavení turisti. Taktiež som si na chvíľu sadla a sledovala okolie. Mnoho ľudí chodilo s veľkými taškami a zbierali plastové a sklenené fľaše a plechovky. Niektorí boli až tak drzí, že ich skoro vytrhli turistom z ruky. Predpokladám, že za ich odovzdanie dostali dáke peniaze.
Humboldt Universität
Univerzita Humboldt je najstaršia berlínska univerzita. Študovali tu napríklad Marx a Engels a učil Einstein.
Neue Wache
Neue Wache sa nachádza na ľavej strane promenády. Kedysi slúžila ako strážnica kráľovského paláca. Po páde monarchie, po prvej svetovej vojne sa stala pamätníkom obetiam vojny.
Staatsoper Unter den Lined
Štátna opera je oproti Neue Wache a dal ju postaviť pruský kráľ Frederik Veľký okolo roku 1742. Tak, ako mnohé iné budovy, aj budova štátnej opery bola počas druhej svetovej vojny poškodená a museli ju zrekonštruovať.
Bebelplatz
Je malé námestie pri štátnej opere. Nacisti tu zorganizovali pálenie kníh „podvratných“ autorov ako Bertoldt Brecht, Thomas Mann a Karl Marx.
Berliner Dom
Berlínska katedrála je monumentálny nemecký protestantský kostol a hrobka pruských kráľov z rodu Hohenzollernovcov. Okrem bohoslužieb sa katedrála využíva na štátne obrady, koncerty a iné podujatia. Pôvodný interiér katedrály (poškodený počas bombardovania počas druhej svetovej vojny) bol obnovený v roku 2002.
Rotes Rathaus
Názov radnice (Červená radnica) pochádza z jej fasády. Budova sa nachádza neďaleko námestia Alexanderplatz. Sídli tu vládnuci starosta a berlínsky senát. Radnicu postavili v rokoch 1861 až 1869. Architektúra veže pripomína vežu katedrály Notre-Dame de Laon vo Francúzsku
Berliner Fernsehturm a Alexanderplatz
Berlínska televízna veža, Berliner Fernsehturm, bola do roku 1969 navyššou stavbou v Nemecku. Slúžila ako funkčné vysielacie zariadenie a zároveň symbol komunistickej moci. Turisti sa môžu vyviesť výťahom do výšky 204 metrov.
Berliner Mauer
Obrovský betónový múr, ktorý rozdeľoval Berlín na východný a západný, hádam ani netreba predstavovať. Múr mal celkovú dĺžku 165 kilometrov, z toho 45 kilometrov ako hranica medzi Západným a Východným Berlínom. Teraz sa jeho pozostatky nachádzajú len na pár miestach. Ja som ich videla na Potsdamer Platz, kde som sa odviezla metrom.
Na záver
V Berlíne je oveľa viac miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Žiaľ, už som nemala čas. Počas svojich ciest som navštívila rôzne múzeá a preto som neplánovala ich návštevu v Berlíne. Ak sa ešte niekedy do Berlína vrátim, určite by som chcela navštíviť Židovské múzeum a iné miesta, kde sa nachádzajú pozostatky múru.
Čo iné v Berlíne odporúčaš navštíviť? Pridaj do komentov a keď budem opäť v Berlíne, tak ich rada navštívim.
Najnovšie články
- Recenzia hotela Conrad Centennial Singapore: Luxus v srdci mesta
- Nomad Global eSIM pre Singapur: Výhody, nevýhody a moje skúsenosti
- Nomad Singapore eSIM: Výhody, nevýhody a skúsenosti zo Singapuru
- Ako ušetriť na roamingu: Recenzia Airalo Connect Lah! eSIM pre Singapur
- 13 nezabudnuteľných miest, ktoré vidieť v Singapure
- Recenzia Airalo Eurolink eSIM pre Anglicko
Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Cheers
Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your next post thanks once again.
I was able to find good information from your content.